کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/04/02 10:56

مصرف آب در کردستان ۱۸ درصد افزایش یافت

مدیر بهره برداری از تاسیسات آب شرکت آبفای کردستان با اشاره به آغاز فصل گرم و رعایت مسائل بهداشتی برای مبارزه با کرونا، تصریح کرد: این دو مسئله موجب افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب در استان شده که لازم است مشترکان ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به مصرف بهینه آب اقدام کنند تا خدمات رسانی شرکت آبفا نیز بدون وقفه استمرار داشته باشد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمید شالپوش" در برنامه صبحگاهی روژمان سیمای مرکز استان اظهار کرد: تا پیش از یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در آبفای کردستان حدود ۹۹.۹۹ درصد جمعیت شهری در ۲۷ شهر استان از آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند و حداکثر ظرفیت تامین سالیانه آب ۱۵۱ میلیون مترمکعب بوده است.
وی با یادآوری یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی کردستان از اسفندماه سال گذشته تصریح کرد: در این بخش ۳۵۶ هزار نفر جمعیت روستایی در ۱۰۰۶ روستا با حداکثر ظرفیت تامین آب ۳۲ میلیون مترمکعب در سال زیر پوشش شرکت آبفا قرار گرفته‌اند.
شالپوش در ادامه با اشاره به آغاز هفته صرفه جویی از ابتدای تیرماه خاطرنشان کرد: برای دستیابی به هدف مصرف بهینه و آموزش لازم به شهروندان شرکت آبفا برنامه های گسترده ای را در دست انجام دارد.
وی برنامه ریزی برای بازدید بیش از ۵ هزار دانشجو و دانش آموز از تاسیسات و تصفیه خانه های سطح استان، بازدید گروه های مرجع از جمله ائمه جمعه و جماعت و اعضای تشکل های مردم‌نهاد و اصناف، برگزاری جشنواره زنگ آب و مسابقه نقاشی آب، همکاری با صداوسیما جهت تهیه و پخش محتوا، استفاده از ظرفیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، تهیه و توزیع برشورهای راهکارهای صرفه جویی و تهیه و نصب شیرآلات کاهنده مصرف به صورت رایگان در مساجد و مدارس را از جمله این برنامه ها ذکر کرد.
شالپوش در ادامه تصریح کرد: سرانه مصرف آب در کشورهای توسعه یافته ۱۱۰ لیتر به ازای نفر روز است که در ایران ۱۸۵ لیتر بوده و الگوی بهینه در کشور ما ۱۵۰ لیتر نفرروز است.
وی با اشاره به دو موضوع آغاز فصل گرم و رعایت مسائل بهداشتی برای مبارزه با کرونا، تصریح کرد: ابن دو مسئله موجب افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب در استان شده که لازم است مشترکان ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به مصرف بهینه آب اقدام کنند تا خدمات رسانی شرکت آبفا نیز بدون وقفه استمرار داشته باشد.
شالپوش استفاده از لوازم کاهنده مصرف، کاهش زمان دوش گرفتن، بستن شیرآب در هنگام مسواک زدن، بررسی مستمر تاسیسات جهت جلوگیری از وقوع نشتی، عدم استفاده از آب شرب برای شستشوی خودرو را از جمله راهکارهای مصرف بهینه آب عنوان کرد.
  • خبرنگار:ادریس شریفی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر