کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/03/10 14:03
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

سطح برخورداري روستاها در ايران از شبكه‌هاي آب پايدار 20 درصد از متوسط جهاني بالاتر است/ دسترسی بيش از 8 ميليون نفر از جمعیت روستایی كشور به شبكه آب شرب پايدار و بهداشتي

وزير نيرو گفت: امروز سطح برخورداري روستاييان در ايران از شبكه‌هاي آب پايدار و بهداشتي بيش از 20 درصد از متوسط جهاني بالاتر است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» در حاشيه آيين بهره‌برداري از عمليات آبرساني به 15 روستاي استان خراسان جنوبي در چارچوب پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين متوسط در جهان حدود 55 درصد و در كشور بيش از 75 درصد است؛ البته آنچه در خور مردم و شايسته آنهاست بيش از اين است و سعي مي‌كنيم سهم قابل ملاحظه‌اي در كم كردن فاصله خدمت‌رساني در شهر و روستا داشته باشيم.
وي همچنين درباره يكپارچه‌سازي شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي در استان‌ها گفت: سال گذشته با تصويب هيئت وزيران، شوراي عالي اداري و ابلاغ رئيس جمهوري، در سراسر كشور شركت‌هاي آب و فاضلاب روستايي و شهري به صورت يكپارچه درآمدند و از ابتداي امسال در هر استان يك شركت آب و فاضلاب استاني داريم و اين به معناي يكپارچه شدن امكانات اين دو شركت اعم از منابع مالي، انساني، تاسيسات و تجهيزات است و انتظار مي‌رود تا پايان شهريور امسال قادر باشيم گزارشي را به مردم، دولت و رئيس جمهوري ناشي از آثار اين يكپارچه‌سازي ارائه دهيم.
وي يادآوري كرد: 9 هزار پست دولتي در اثر اين يكپارچه‌سازي در جهت كوچك‌سازي دولت قرار گرفت و به لحاظ امكانات مالي موجود، هر چند شرايط، شرايط گشايش نيست اما انتظار مي‌رود سرعت قابل ملاحظه‌اي به طرح‌هاي آبرساني روستايي داده شود.
اردكانيان خاطرنشان كرد: نمونه آن در روزهاي اخير در استان خوزستان است؛ سرعتي كه در هفته‌هاي پيش رو و پشت سر گذاشته شده براي آبرساني به برخي مناطق دچار مشكل در اين استان صورت گرفت، ناشي از اين امر است.
وي ادامه داد: در استان خراسان جنوبي هم كارهاي خوبي انجام شده است؛ امروز 15 روستا به صورت همزمان در مناطق مختلف استان با جمعيت 10 هزار نفر از شبكه آب سالم و پايدار مطابق برنامه‌اي كه شركت آب و فاضلاب استان دارد بهره‌مند مي‌شوند و از طرف ستاد آب و فاضلاب كشور هم حمايت خواهد شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه منابع استاني هم با كمك استاندار خراسان جنوبي در خدمت اين طرح قرار خواهد گرفت، گفت: اميد است تا پايان دولت دوازدهم بتوانيم كار بزرگي را كه از سال 92 شروع شده و امروز بيش از 8 ميليون نفر از روستائيان كشور به شبكه‌هاي آب پايدار و بهداشتي متصل هستند، به حدود 10 ميليون نفر افزايش يابد و اين دستاورد بسيار بزرگي است.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر