کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/03/10 13:02
وزير نيرو در آیین افتتاح سد «سياهو» در سربيشه خراسان جنوبي: (1)

مناطق مرزي بايد به‌عنوان ويترين كشور از رونق بسيار خوبي برخوردار باشند/ خراسان جنوبی نخستین استانی است که سند سازگاری با کم آبی در این استان تدوین شد

وزير نيرو با اشاره به ضرورت توسعه استان خراسان جنوبي گفت: مناطق مرزي ما بايد به عنوان ويترين كشور از رونق بسيار خوبي برخوردار باشند، سطح اشتغال در اين استان‌ها بالا و توسعه، آباداني و شرايط زيست محيطي در وضعيت مطلوبي باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز شنبه در آيين بهره‌برداري از سد «سياهو» در سربيشه استان خراسان جنوبي كه در پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران صورت گرفت، افزود: در يكي دو سال اخير بارش رحمت الهي در كل كشور در وضعيت مطلوبي است و در اين استان شرايط خوب‌تري دارد. تا همين روزها حدود 305 ميلي‌متر در سطح كشور بارش داشتيم كه به نسبت به دوره بلندمدت 51 ساله حدود 30 درصد افزايش داشته كه اين افزايش در خراسان جنوبي 47 درصد است.
وي اضافه كرد: در سطح كشور به نسبت سال گذشته حدود 7 درصد كاهش بارش داريم كه در استان خراسان جنوبي نه تنها كاهشي نداشتيم كه حدود 20 درصد هم افزايش داريم.
اردكانيان با اشاره به اینکه طرح‌هاي متعددي براي پايداري منابع آب در این استان داريم، گفت: از جمله اين‌ طرح‌ها استفاده از آب درياست كه تخصيص آن چندي قبل داده شد و اميدواريم با ترتيب‌هايي كه دارد در مراحل اجريي قرار گيرد.
وزير نيرو همچنين با اشاره به نامگذاري امسال از سوي رهبر انقلاب به عنوان سال «جهش توليد» گفت: اين نامگذاري براي امسال انتخاب هوشمندانه‌اي است؛ نه به جهت اين كه در فضاي تحريم‌هاي ناجوانمردانه اقتصادي هستيم و بايد بيش از پيش به ظرفيت‌هاي داخلي در عرصه توليد تكيه كنيم بلكه امسال، سال آخر دوره هشت ساله دولت تدبير و اميد نيز است و به طور طبيعي در سال آخر، مثل هر موتوري، موتور دولت هم گرفتار يك كندي مي‌شود و اين از اقتضائات اين رفت و آمدها در دولت‌هاست.
وي افزود: عنوان جهش توليد بدين معناست كه امسال دور موتور دستگاه‌ها نه تنها نبايد كند شود، بلكه بايد با دور تندتري به حركت خود ادامه دهد.
اردكانيان گفت: ما در وزارت نيرو بنا را بر اين گذاشتيم كه طبق تجربه موفق نيم سال گذشته كه 227 طرح را در 31 استان كشور با سرمايه‌گذاري بيش از 33 هزار ميليارد تومان به بهره‌برداري رسانديم، ان‌شاء الله امسال حدود 250 طرح عمده و بزرگ را در نقاط مختلف كشور با سرمايه‌گذاري حدود 50 هزار ميليارد تومان به ثمر برسانيم و اين تنها بخشي از دستاوردهاي اين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران است كه ناظر بر ساخت و سازهاست و امسال بنا داريم در عرصه ساز و كارها هم دستاوردهاي ماندگاري داشته باشيم.
وي همچنين با اشاره به اجراي طرح وزارت نيرو مبني بر فراخوان عمومي براي انتخاب و انتصاب مديران ارشد از حدود دو سال پيش گفت: امروز بيش از 90 مدير ارشد آب و برق از سطح معاون وزير تا مديران كل در ستاد و مديران عامل در استان‌ها را از طريق اين فراخوان انتخاب مي‌كنيم و در گام اول، انتخاب ما از بين داوطلبان واجد شرايط است.
اردكانيان در عين حال خاطرنشان كرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها رسما آغاز می‌شود نقش تعیین کننده‌ای را در توسعه استان خراسان جنوبی خواهند داشت.
وي گفت: استان خراسان جنوبی نخستین استانی است که طرح سازگاری با کم آبی در این استان تدوین شد و به تصویب کارگروه ملی مرکب از چهار تن از وزرا و دو تن از معاونان رییس جمهوری رسید‌.
وزير نيرو يادآوري كرد: این سند، نقشه راهی برای سال‌های پیش رو و تضمینی برای همکاری نزدیک تمام دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با یکی از زیربنایی‌ترین عرصه‌های مدیریت منابع آب در استان‌های مرزی کشور است.
وي افزود: فرصت‌های زیادی را برای پیشبرد این طرح‌ها پیش رو داریم ولی متاسفانه هنوز ساختار اداری و سازمان حکمرانی ما در بخش اجرا و اداری از دو مشکل مزمن اعم از سیستم شدیدا متمرکز و سیستم شدیدا بخشی شده در رنج است. این دو بیماری بر روی هم اثر تشدید کننده دارند و این دو موانع اصلی در سرعت بخشی به طرح‌هاي توسعه هستند كه در چنين شرايطي و در مواجهه با اين واقعيت نقش استانداران فوق‌العاده تعيين كننده است.

اين خبر تكميل مي شود...
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر