کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/02/28 13:59

روابط عمومی؛ از سیر درونی تا واقعیت

موسی اصلی بیگی، مدیر دفتر هیئت مدیره و روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی

برنامه روزانه را بررسی می‌کنم. فهرست کارها را می‌بینم. به ترتیب اولویت می‌چینم، به مانند همیشه. در حال انجام فعالیت‌های تعریف شده، به انجام اقداماتی می‌اندیشم که هر لحظه به واسطه رخدادی، باید پخته شده تا درکنار کارهای روزانه، به آن بپردازم.  به دنبال خبری برای انعکاس آن، در پی دریافت نظری برای انتشار آن، به یاد سالروز میلاد همکارانی برای تبریک به ایشان، تهیه متنی برای اطلاع رسانی به همکاران، برگزاری جلسه‌های پیش‌بینی نشده برای ...
نگاهم به ساعت روی دیوار می‌افتد. زمان رفتن است اما کارهایی، باقی مانده. عقربه ثانیه شمار با متانت و به آرامی، به زمان اشاره دارد. با زبان بی‌زبانش از لحظه‌ها می‌گوید. به آرامی پیش می‌رود و من، یک به یک، کارهای سرانجام یافته روز آدینه را می‌شمارم. حس خوبی دارم. زیر لب، خدا را سپاس می‌گویم که با همکاری همکاران خوبم، فعالیت‌های امروز به سرانجام رسیده. در تدارک رفتن به منزل هستم که گاهنامه روی میز، توجهم را جلب می‌کند. 26 اردیبهشت 1399؛ به عادت همیشه، پیش از رفتن، برگه تقویم را ورق می‌زنم تا به اجمال، رویدادهای روز بعد را نگاهی بیاندازم. فردا 27 اردیبهشت است. روز ارتباطات و روابط عمومی را می‌گویم. نگاهم دوباره به ساعت جلب می‌شود. مرز خیال و واقعیت، در هم شده و عقربه‌های ساعت، به سرعت زیاد و معکوس، به عقب باز می‌گردد و رویدادهای امروز، دیروز و ...، بر صفحه ذهنم، به روشنی، بازنمایی می‌شود.
عقربه‌های ساعت به سرعت، جلو می‌رود. تقویم ورق می‌خورد و خود را میان همکارانی می‌بینم که در دمای بالای هوا در میان برج خنک کن اصلی واحد بخاری، درحال آماده سازی این تجهیزات عظیم برای رویارویی با فصل پیک تابستان 98 هستند. خود را می‌بینم که با همکاران روابط عمومی، عرق ریزان در آن دمای طاقت فرسا، تلاش زیبای دوستان خوبم را در تعمیرات مکانیک به تصویر می‌کشیم تا با ساخت «ویدیویی»، انعکاسی باشیم از فعالیت سازنده‌شان.
سوار بر بال خیال، به میانه تابستان گذشته می‌رسم. اوج مصرف برق و اوج تلاش کارکنان صنعت تولید برق در خدمت رسانی به شهروندان. در حالی که کمترین مگاوات تولیدی در نیروگاه‌ها، مورد نیاز است تا شبکه سراسری تولید انرژی الکتریکی، پاسخ‌گوی نیاز مصرف کنندگان در پیک تابستان باشد، واحد 4 گازی به دلیل اشکالی، از مدار تولید خارج شده است. آن لحظه‌ها را به چشم می‌بینم که همکاران تعمیرات سیکل ترکیبی را به نمازخانه دعوت کرده‌ایم تا از همدلی و همراهی سخن بگوییم. همدلی و همراهی برای رفع اشکال آن واحد و به مدار آوردن آن در کمترین زمان ممکن و چه خوشایند بود همبستگی یارانمان در بازگرداندن آن واحد گازی به مسیر خدمت به خلق در کمترین زمان و چه زیبا بود انعکاس آن حرکت مثال زدنی‌شان در رسانه‌های مجازی و روزنامه‌ها و رسانه‌های تصویری.
لحظه‌های خوش آن حرکت تاریخی و رضایت از انعکاس فعالیت همکاران تعمیرات و بهره‌برداری را با وجودم احساس می‌کردم و در ضمیرم، سفر رویایی خود را از گذشته به حال، سیر می‌کردم. می‌دیدم که چگونه در کنار دوستان و یاران نیروگاه، قدم به قدم با فعالیت‌هایشان با خوشی‌ها و غم‌هاشان، همراه بودم و در این مسیر، مرا هم‌سفره صحبت‌ها و محرم افکارشان می‌کردند تا پلی باشم برای حل موضوعی و چه لذتی بالاتر از جلب اعتماد دوستان برای حل مسائلشان.
در این سیر درونی، پاییز گذشته را درک نمودم که چگونه با تشریح اهدای کمک‌های همکارانم به مردم مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان و شرح مشاهداتم از رضایت روستاییان آن مناطق، رضایت همکارانم را به دنبال داشت و چه احساس زیبایی آن گاه که به یاد می‌آورم روابط عمومی، می‌تواند محور حرکت‌های زیبای بسیاری باشد.
ارتباط با همکاران، انعکاس فعالیت‌های سازنده‌شان در رسانه‌ها و توجه به همکاران و خانواده‌های ایشان، همواره در صدر فعالیت‌های دفتر روابط عمومی است. در سیر درونی خود، دوستان روابط عمومی را دیدم که با تولید خبرها، تهیه تصاویر همکاران، ساخت ویدیوهای خبری، طراحی بنرهایی با پیام‌های مدیریتی، برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم و جشن‌ها و ...، در صدد انجام وظیفه ارتباطی خود هستند. در آن لحظه‌های رویایی، ارتقای کیفی و کمی اقدامات روابط عمومی، تمام اندیشه‌ام را به خود واداشته بود. در احوال این سیر درونی، صدایی مرا به خود می‌آورد. صدای تلفن همراه است که حاوی پیامکی است. از مرز خیال، عبور کرده به واقعیت می‌رسم. ساعت دیواری را که نگاه می‌کنم، دقایق اندکی گذشته. دقایق کوتاهی که در زمان، با کارنامه روابط عمومی در سال گذشته همراه بودم. پیام رسیده را باز می‌کنم. 27 اردیبهشت، روز ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر