کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/02/16 07:46
اراک، ایستگاه سوم قطار پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

وزیر نیرو وارد شهر اراک شد/ آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی ۹ پروژه دیگر در استان مرکزی

با حضور وزیر نیرو در استان مرکزی و به صورت ویدئوکنفرانسی، امروز سه‌شنبه عملیات بهره‌برداری از ۸ پروژه و آغاز احداث ۲ پروژه دیگر صنعت آب و برق در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» در سال جاری با مجموع سرمایه‌گذاری ۳۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آغاز می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این پروژه‌ها شامل پست‌های فوق توزیع و طرح‌های توسعه شبکه برق استان، آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و بهره‌برداری از دو واحد نیروگاه برق‌آبی در مجموع به ظرفیت 7.8 مگاوات و همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان جدید BAOC برق باختر و پست 400.63 کیلوولت زرندیه است.
از مجموع این سرمایه‌گذاری، ۱۹۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ۸ پروژه آماده بهره‌برداری هزینه شده است که ۹۳ میلیارد تومان از حجم کل سرمایه‌گذاری‌ها به وسیله بخش خصوصی صورت گرفته و مابقی منابع دولتی را شامل می‌شود.
بر اساس این گزارش، پروژه‌های آماده بهره‌برداری که عملیات اجرایی آنها در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ آغاز شده شامل آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر، پست 63.20 کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن و پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید هر دو در ساوه، پست سیار 63.20 کیلوولت شهابیه خمین (شهید والانژاد)، BAOC  برق باختر در اراک، طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در سطح استان و ۲ نیروگاه ۳ و 4.8 مگاواتی برق‌آبی در محلات است.
۹۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از حجم سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به پروژه آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر و دو نیروگاه برق‌آبی است. ۲۴۹ میلیارد تومان دیگر به پروژه‌های برق منطقه‌‌ای استان مرکزی شامل پست‌های فوق توزیع و طرح‌های توسعه شبکه برق استان و نیز شروع عملیات اجرایی ساختمان جدید BAOC برق باختر و پست 400.63 کیلوولت زرندیه مربوط می‌شود.
 
آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر
این پروژه با ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دولتی از سال ۹۸ آغاز شده و برای ۱۵ نفر به‌طور مستقیم و به همین تعداد به طور غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر شامل خط انتقالی به طول ۹ کیلومتر، ۲ واحد ایستگاه پمپاژ و یک مخزن ذخیره بتنی با حجم ۵۰۰ متر مکعب است و جمعیت کلی که در افق طرح در سال ۱۴۱۰ زیر پوشش این پروژه می‌رود ۲۵ هزار نفر خواهد بود.
 
پروژه‌های تامین برق استان مرکزی
عملیات ساخت پست 63.20 کیلوولت آوه و خط ارتباطی آن هم با ۳۵ میلیارد تومان اعتبار دولتی در سال ۹۶ آغاز شده که برای ۱۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم فرضت اشتغال فراهم می‌کند. ظرفیت نهایی پست، ۳۰*۲ و طول خط آن۱۰ کیلومتر است.
پست سیار 63.20 کیلوولت شهرک صنعتی طراز ناهید ساوه و پست سیار 63.20 کیلوولت شهابیه خمین (شهید والانژاد) هم به ترتیب با ۵ و ۶ میلیارد تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ شروع به کار ساخت کرده‌اند.
با ظرفیت نهایی هر کدام ۱۵* ۱، پروژه نخست برای ۱۵۰۰ نفر و پروژه بعدی برای ۱۶۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهند داشت.
همچنین در سفر یک روزه وزیر نیرو به استان مرکزی، بهره‌برداری و همزمان عملیات اجرایی ساختمان جدیدBAOC  برق باختر آغاز می‌شود که سرمایه‌گذاری این دو در مجموع ۳۸ میلیارد تومان است.
با بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی این دو پروژه، زیرساخت کنترل شبکه برق در حوزه برق منطقه‌‌ای باختر مجزا و عملیات ساختمانی در مساحت ۱۰ هزار متر مربع انجام می‌شود.
طرح‌های توسعه شبکه (افزایش ظرفیت‌ها) در استان مرکزی هم با ۱۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سال ۹۷ آغاز شده و شامل افزایش ظرفیت پست‌ها و توسعه فیدرخط در پست‌های موجود است.
این پنج پروژه با هدف افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق، ایجاد زیرساخت مناسب برای توسعه صنعتی و اقتصادی استان، بهبود کیفیت برق و تامین نیاز مصرف مشترکان اجرا شده‌اند.
نیروگاه‌های ۳ و 4.8 مگاواتی محلات هم به ترتیب با ۳۶ و ۵۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال ۹۸ آغاز شده‌‌اند که هر یک برای ۵۰ نفر به‌طور مستقیم و ۲۰۰ نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم فرصت اشتغال دربردارند.
این نیروگاه‌ها به ترتیب با ظرفیت تولید انرژی سالیانه به میزان ۲۵ هزار و ۴۰ هزار مگاوات ساعت با هدف افزایش پایداری شبکه، اصلاح ولتاژ و تولید انرژی پاک به بهره‌برداری رسیده‌اند.
عملیات اجرایی پست 400.63 کیلوولت زرندیه هم با اعتبار دولتی ۱۵۰ میلیارد تومانی آغاز شده و در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
ظرفیت نهایی این پست ۲۰۰*۲ بوده و با هدف ایجاد ظرفیت مناسب برای توسعه صنعت در شهرستان‌های ساوه، زرندیه و مامونیه اجرا می‌شود.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر