کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/02/13 13:38

طرح‌های آبی ایلام؛ گامی در راه توسعه پایدار

ارسلان هاشمی، مدیرکل دفتر فنی و مهندسی حوضه‌های خلیج فارس و دریای عمان

استان ایلام با وسعتی بالغ بر ۲۰۱۳۳ کیلومتر مربع به دلایل مختلف از جمله دارا بودن طولانی ترین مرز بین­‌المللی با کشور عراق یکی از استان‌های بسیار با اهمیت مرزی است که در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد.

در حال حاضر در استان ایلام طرح­‌های با اهمیتی در بخش کشاورزی با اجرای طرح‌های تامین و توسعه منابع آب به بهره‌برداری رسیده‌اند یا در مرحله احداث هستند که نقش اساسی در تامین معیشت مردم منطقه دارند.

پروژه‌های کلانی که در آینده با بهره برداری از آنها نه تنها تامین آب صنایع زیرساختی و آب شرب سالم و بهداشتی آتی مناطق مختلف استان را محقق خواهد کرد، بلکه با رونق اساسی بخش کشاورزی استان، امید بزرگی در مردم منطقه ایجاد خواهد شد.

از اقدامات زیربنایی که با موافقت مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی برای احیا و توسعه اراضی مستعد کشاورزی استان ایلام به بهره برداری رسیده، توسعه ۵۰ هزارهکتاراراضی کشاورزی بسیار باارزش استان است که با ایجاد توسعه پایدار موجب ماندگاری و عدم مهاجرت مردم شریف شده است.

علاوه بر طرح یادشده، می‌توان به طرح‌­های سد شهدای ایلام (گلال) و شبکه آبیاری و زهکشی دشت فکه اشاره کرد که عملیات اجرایی آنها تکمیل شده و در راستای طرح پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توسط دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در استان ایلام افتتاح شدند.

طرح کانال اصلی و شبکه آبیاری و زهکشی دشت فکه در ۹۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران واقع شده است که آب آن از دریاچه سد کرخه به وسیله یک رشته تونل به طول ۱ر۶ کیلومتر از طریق کانال اصلی دشت عباس تأمین می‌شود.

این طرح، بزرگترین شبکه آبیاری تحت فشار کشور بدون استفاده از انرژی برق است و باهدف تأمین آب و توسعه اراضی کشاورزی در سطح ۲۲ هزار هکتار از اراضی منطقه در قالب ۴ واحد عمرانی به بار نشسته که حدود ۱۶ هزار هکتار آن به روش بارانی و ۶ هزار هکتار آن به روش قطره­ای اجرا شده است.

بهره برداری از این طرح منجربه اشتغالزایی برای ۵۵۰۰ نفر به صورت مستقیم، جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان، بیابان­زدایی و تقویت و احیای سفره­های آب زیرزمینی خواهد شد. در این طرح ۵۰ میلیون یورو از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی ( IDB) و ۳۰۰۰ میلیارد ریال از محل منابع عمومی هزینه شده است.

سد مخزنی شهدای ایلام(گلال) هم در ۳۵ کیلومتری غرب شهر ایلام واقع شده و هدف ازاجرای آن، تأمین آب مورد نیاز صنایع مهم پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام به میزان ۸ر۱۲ میلیون مترمکعب در سال است.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی بر روی رودخانه گلال احداث شده و مساحت حوضه آبریز آن حدود ۱۲۷ کیلومتر مربع و حجم آورد سالانه آن ۲۳ میلیون مترمکعب بوده، طول تاج و ارتفاع از پی آن به ترتیب ۳۸۵ و ۷۰ متر و حجم مخزن آن در تراز نرمال ۲۰ میلیون مترمکعب است. هزینه اجرایی این طرح بالغ بر ۲۲۹۰ میلیون ریال است.

  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر