کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/02/10 13:52

71 درصد مصرف انرژي استان زنجان در بخش مولد مصرف مي‌شود

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان زنجان نقش صنعت برق در رونق اقتصادي، جهش توليد و ارتقای آسايش و رفاه اجتماعي را حياتي عنوان کرد و گفت: 71 درصد مصرف انرژي استان زنجان در بخش مولد مصرف مي‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عليرضا عليزاده" با بيان اين مطلب که صنعت برق نقش زير بنايي در ابعاد اقتصادي، اجتماعي دارد، افزود: صنعت برق عامل کليدي در توسعه صنعتي محسوب مي‌شود و در جهت حمايت از رونق توليد و ايجاد اشتغال پايدار تلاش صنعت برق دوچندان شده، چراکه صنعت برق به عنوان پايه‌ اصلي در زيرساخت توليد وظيفه سنگيني بر عهده دارد.
وي تعداد مشترکان برق استان زنجان را بيش از 456 هزار مشترک برشمرد و افزود: 100 درصد جمعيت شهري و بيش از 99 درصد جمعيت روستايي استان که شامل 894 روستا از مجموع 914 روستا و 3 روستا با بهره‌مندي از انرژي خورشيدي و درمجموع تمام روستاهاي بالاي 10 خانوار از نعمت برق برخوردارند.
وي ميزان مصرف انرژي بخش مولد در بخش‌هاي صنعت و کشاورزي را بيش از 71 درصد مجموع انرژي توزيع شده استان عنوان کرد و گفت: از اين ميزان 21 درصد در بخش کشاورزي و 50 درصد در بخش صنعت مصرف شده است و اين آمار نشان مي‌دهد برق به عنوان انرژي زيرساختي نقش محوري در رونق توليد و اقتصاد استان زنجان دارد و اين شرکت براي تحقق شعار سال "جهش توليد" از تمامي توان و پتانسيل خود براي همراهي با توليدکنندگان استان استفاده مي‌کند.
عليزاده تدوين برنامه‌هاي حمايتي از واحدهاي توليدي، صنعتي و کشاورزي استان را از جمله اهداف سال جاري شرکت توزيع برق زنجان مطرح و تصريح کرد: مدت زمان واگذاري انشعاب بخش‌هاي صنعتي، توليدي و كشاورزي به نصف مدت زمان سال گذشته کاهش يافته تا چرخ توليد حتي براي يك روز هم متوقف نشود. همچنين توسعه اتوماسيون شبکه‌هاي توزيع برق تامين کننده انرژي برق کارخانجات و صنايع در اولويت حوزه بهره برداري قرار گرفت و همچنين هوشمندسازي 10 هزار کنتور برق واحدهاي مولد تا پايان سال که نقش بسزايي در مديريت بهينه انرژي دارد از ديگر برنامه‌هاي سال 99 است.
مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان زنجان ظرفيت تاسيسات و شبکه‌هاي برق را مناسب ارزيابي و خاطرنشان کرد: طول شبکه توزيع برق استان بيش از 14 هزار و 500 کيلومتر و تعداد 10 هزار پست برق با ظرفيت هزار و 500 مگاولت‌آمپر است که برق بيش از 456 هزار مشترک برق در سراسر استان را تامين مي‌کند.
وی توزيع برق مطمئن و پايدار، با رويکرد اقتصادي و مشتري مداري و گسترش استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير را گامي در جهت ذخيره منابع براي نسل‌هاي آينده عنوان کرد و افزود: شرکت توزيع نيروي برق استان زنجان در راستاي رسيدن به اهداف اين شرکت در کسب رضايت مشترکان سه شاخصه مهم را در چشم انداز استراتژيک شرکت توزيع نيروي برق استان زنجان، رساندن ميانگين خاموشي هر مشترک در سال به 140 دقيقه، حذف مراجعه حضوري متقاضايان و مشترکان با استفاده از فناوري‌هاي نوين و کاهش تلفات انرژي برق به کمتر از 4 درصد، هدف‌گذاري کرده است و خوشبختانه با همت تلاش پرسنل اين شرکت در هر کدام از اين شاخصه‌ها جايگاه بالايي در سطح کشور دارد و مي‌توان گفت استان زنجان يکي از استان‌هاي سرآمد در صنعت توليد و توزيع برق است.
وي در خصوص توسعه خدمات غيرحضوري و فعاليت هاي پيشگيرانه شرکت در مبارزه با بيماري کرونا اذعان داشت: با توجه به اينکه از سال گذشته زيرساخت‌هاي خدمات غيرحضوري در بستر اينترنت، تلفني و فناوري گوشي هاي هوشمند کليد خورده است، در همان آغازين روزهاي شيوه ويروس کرونا توسه خدمات غيرحضوري  مربوط به برق در استان زنجان با راه اندازي مرکز خدمات مشترکان 121 به 100 درصد رسيد. دراين ميان مشترکان برق علاوه بر تماس تلفني با مرکز 121 از طريق اپليکيشن موبايلي سامانه برق زنجان که قابل دريافت از کافه بازار و سايت اين شرکت به آدرسWWW.ZEDC.ir است خدمت مربوط به برق زنجان را نيز دريافت مي کنند که به نوبه خود تاثير بسزايي در فاصله گذاري اجتماعي و عدم تردد غيرضرور در سطح شهر و قطع زنجيره انتقال ويروس کوويد 19 داشت.

  • خبرنگار:علی زرگری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر