کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/02/10 07:05
مدیرعامل توانیر عنوان کرد:

نیاز به توسعه ۲ برابری تاسیسات در صورت تداوم رشد کنونی مصرف برق/ استمرار رویکردهای تشویقی و اصلاح الگوی مصرف

مدیرعامل شرکت توانیر بر لزوم رعایت الگوی مصرف برای عبور از نقطه اوج مصرف در تابستان امسال تاکید کرد با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف بهترین راهکار عملیاتی برای کاهش مصرف است گفت: میانگین رشد مصرف برق در کشور حدود ۷ درصد در هر سال است که اگر این میزان رشد همچنان تداوم داشته باشد، تاسیسات این صنعت هر ۱۰ سال باید دو برابر شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولی‌زاده" روز سه‌شنبه در آیین تودیع و معارف مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس که به صورت ویدیو کنفرانس و از راه دور برگزار شد، افزود: دوبرابر شدن تاسیسات صنعت برق نیازمند سرمایه گذاری  ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی است که هزینه ای بسیار هنگفت است بنا بر این باید با تاکید بر روشهای تشویقی و مصف بهینه و صرفه جویی در مصرف برق به تامین و انتقال برق پایدار به ویژه در فصل تابستان همت گماشت.
متولی‌زاده در ادامه به نگاه تشویقی وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق اشاره کرد و گفت:   تعرفه گذاری مصرف برق  به گونه ای طراحی شده  که با کاهش ۱۰ درصدی مشترکان در مصرف، قبوض برق ۲۰ درصد کاهش قیمت را خواهد داشت.
وی اضافه کرد: تابستان گذشته  برنامه‌های مدیریت مصرف درحالی اجرایی شد که اجرا نشدن آن می‌توانست هفت هزار میلیارد تومان برای خرید برق هزینه به دنبال داشته باشد. 
مدیرعامل توانیر بر لزوم هماهنگی و تبادل تجارب برای گذر از پیک تابستان۹۹ تاکید کرد و  افزود: برنامه‌های مدیریت مصرف که با نگاه تشویق محور در تابستان گذشته  اجرا شد، با پرداخت رقمی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان پاداش همراه بود که درصورت اجرا نشدن این برنامه، باید هفت‌هزارمیلیارد تومان برای خرید برق هزینه و یا خاموشی اعمال می‌شد.
وی اضافه کرد: اجرای این برنامه با یک بیستم هزینه، سبب شد تا تابستان بدون خاموشی پشت سرگذاشته شود.
مدیرعامل توانیر همچنین با بیان اینکه  اکنون پوشش صد درصدی برق در کشورمان ممکن شده که نشان از پیشتازی صنعت برق کشور در جهان دارد گفت: این در حالی است که  برآورد سازمان های بین المللی در حوزه انرژی تحقق این مهم در افق ۲۰۵۰ بوده است.
متولی‌زاده با تقدیر از خدمات عبدالعزیز کریمی مدیر عامل پیشین برق منطقه ای فارس و بوشهر برای غلامرضا نصیری مدیر عامل جدید این شرکت آرزوی موفقیت کرد و گفت: مهندس کریمی از مدیران خوب در صنعت برق هستند و شرکت از خدمات وی بهره مند بود که به شرف بازنشستگی نایل شدند و صنعت برق از مشورت های ایشان بهره مند خواهد بود .
مدیرعامل توانیر همچنین گفت: در برق منطقه ای فارس به لحاظ اهمتیت شرکت و اهمیت استان فارس و بوشهر فرایند انتخاب مدیرعامل کاملا قانونی برگزار شد و مهندس غلامرضا نصیری انتخاب شدند، نکته قابل توجه اینکه وی از همکاران برق فارس است و شناخت کافی از دو استان دارند و این موضوع به رشد صنعت کمک خواهد کرد.
لازم به ذکر است، نصیری پیش از این به عنوان عضو هیات مدیره و معاون طرح و توسعه در شرکت برق منطقه ای فارس مسوولیت داشت، مسوولیت بهره برداری برق استان بوشهر و مدیریت مرکز دیسپاچینگ برق منطقه ای نیز در کارنامه وی قراردارد.  
  • خبرنگار:عليرضا شعله
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر