کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/01/28 11:33
با دستور رئیس جمهور؛

تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد افتتاح شد

طرح تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد در نخستین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 99 با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عملیات اجرایی تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد نیز با جمعیت زیر پوشش 235 هزار نفری با سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومانی بخش خصوصی از سال 95 آغاز شده که شامل واحد اول تصفیه فاضلاب به ظرفیت 35 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با فرآیند SBR، شبکه جمع‌آوری اصلی و فرعی و خطوط انتقال به طول 130 کیلومتر و 2 هزار فقره انشعاب‌های فاضلاب است.
​بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد برای 50 نفر به‌طور مستقیم و 150 نفر غیرمستقیم فرصت اشتغال ایجاد خواهد کرد.

تصفیه‌خانه ملارد، تصفیه‌خانه‌ای مدرن با روش SBR
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی آب و فاضلاب کشور در حاشیه افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق استان تهران و از محل تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد گفت: فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب ملارد با لوله‌گذاری 150 کیلومتر توانایی 35 هزار مترمکعب پساب در شبانه‌روز را دارد.
"حمیدرضا جانباز" با اشاره به جمعیت 370 هزار نفری شهر ملارد افزود: این تصفیه‌خانه توانای زیرپوشش قرار دادن  240 هزار  نفر را داراست که 65 درصد جمعیت ملارد را زیرپوشش قرار خواهد داد.
وی افزود: برای این پروژه اعتباری معادل 210 میلیارد ریال هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی آب و فاضلاب کشور در تشریح ویژ‌گی‌های این پروژه گفت: در ساخت این پروژه  از سرمایه‌گذار بخش خصوصی و از مدل BOT 50 درصد استفاده شده است. در این مدل 50 درصد هزینه‌ها را بخش خصوصی و مابقی از محل پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.
وی ادامه داد: این تصفیه‌خانه از تصفیه‌خانه‌های مدرن کشور و به روش  SBR است که پساب با کیفیت بسیار بالا را در زمینی به وسعت کم تولید می‌کند.
او افزود: مدت زمان اجرای این پروژه 46 ماه به طول انجامیده که از متوسط زمان احداث تصفیه‌خانه‌ها‌یی از این نوع کمتر است و این امر به دلیل چابکی بخش خصوصی است.
جانباز در پایان افزود: در این پروژه به ازای هر مترمکعب پساب تولیدی 650 تومان با سرمایه‌گذار توافق شده است و پساب به صورت کاملا بهداشتی و با دارا بودن استانداردهای بالا، جایگزین حقابه بخش کشاورزی منطقه خواهد شد.
  • خبرنگار:رویا مرادی‌زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر