کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1398/12/04 11:22
با حضور وزیر نیرو در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه در خراسان شمالی افتتاح شد/ بهره‌برداری از شبکه فاضلاب مسکن گلستان شهر بجنورد

در هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه و شبکه فاضلاب مسکن گلستان شهر بجنورد با حضور وزیر نیرو به‌طور همزمان افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، غلامحسین ساقی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی در رابطه با مشخصات این پروژه‌ها گفت:  تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی، شهرستان مانه و سملقان و در دو کیلومتری شمال شرق شهر آشخانه قراردارد .
وی افزود: عملیات احداث این تصفیه‌خانه فاضلاب با فناوری لجن فعال و قابلیت حذف ازت و فسفر در مساحت ١٢ هزار متر مربع در تیرماه ١٣٩١، از محل اعتبارات عمومی آغاز شد که هدف اجرایی این طرح در فاز اول، تحت پوشش قرار دادن ٢٧ هزار نفر از جمعیت شهر آشخانه است.
وی ادامه داد: طرح ٧١ میلیارد تومانی فاضلاب آشخانه به‌عنوان بزرگترین پروژه عمرانی شهرستان مانه و سملقان و شهر آشخانه شامل تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت ۵٨٠٠ مترمکعب و با پیشرفت فیزیکی ١٠٠ درصد، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پلی اتیلن ٣ هزار متری از ایستگاه پمپاژ تا تصفیه‌خانه به‌صورت دو خط موازی و با  قطر ٣٠٠ میلی‌متر و پيشرفت فیزیکی ١٠٠ درصد، شبکه جمع‌آوری فاضلاب به‌طول ٣۵ کیلومتر(۵۰ درصد از شبکه موردنیاز) است.
ساقی خاطرنشان کرد: در زمان اجرای این پروژه مستقیماً ٢٠ نفر در ماه و ٣٠ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار شده که پس از بهره‌برداری تعداد ١۵ نفر مستقیم و پنج نفر غیرمستقیم در ماه مشغول به‌کار خواهند شد که ٩٠ درصد این افراد بومی این منطقه خواهند بود.
وی اظهارداشت: با عنایت به بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی در نواحی شمالی شهر و همچنین با عنایت به نفوذناپذیری نامطلوب خاک در نواحی جنوبی شهر آشخانه در مجموع مشکلات و معضلات عدیده دفع سنتی فاضلاب و هزینه‌های بالای تخلیه چاه‌های جذبی، عموم مردم خواستار دفع فاضلاب به شیوه مدرن بودند.
وی گفت: با توجه به اینکه جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب از ویژگی‌های جوامع متمدن و پیشرفته محسوب می‌شود لذا ماهیت چنین پروژه‌ای به خودی خود گویای توسعه و رشد منطقه خواهد بود.
وی با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح، امنیت بهداشتی مردم بیش از گذشته تامین و موجب حفظ جمعیت موجود و ایجاد رضایت عمومی خواهد شد، ادامه داد: این طرح با جلوگیری از ورود 1.2 میلیون متر مکعب در سال فاضلاب خام به محیط زیست باعث پیشگیری از نفوذ و ورود انواع آلاینده‌ها همچون نیترات، دتر جنت‌ها، عوامل میکروبی و بیماری‌زا به منابع آب و خاک و به‌طور کلی محیط زیست خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آبفای استان با اشاره به افتتاح فاضلاب پروژه مسکن گلستان شهر بجنورد نیز گفت: شروع اجرای شبکه فاضلاب مسکن گلستان شهر بجنورد از سال ۹۷ بوده و در شهریور ۹۸ اجرای شبکه فاضلاب آن به اتمام رسید.
وی افزود: شبکه جمع‌آوری فاضلاب این منطقه به‌طول ۲۵ کیلومتر و خط انتقال به‌طول ۵/۵ کیلومتر اجرا شده است.
ساقی خاطرنشان ساخت: عملیات نصب انشعاب فاضلاب گلستان نیز در دی ماه سال جاری آغاز و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
وی تعداد انشعاب فاضلاب نصب شده گلستان شهر بجنورد را ۵۵۰۰ فقره و در مدت دوماه عنوان کرد و اظهار داشت: این پروژه با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال اجرا شده و جمعیت ۲۰ هزار نفر ساکنان گلستان شهر بجنورد را بهره‌مند می‌کند.
  • خبرنگار:احمد حصاری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر