کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1398/11/28 09:10
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد:

فروش آب یارانه‌ای مانع از تجارت غیرمجاز آب می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با تاکید بر این که چنانچه در مورد تامین آب پاسخگو نباشیم، استحصال و تجارت غیرقانونی آب شیوع پیدا می‌کند، گفت: فروش آب علاوه بر اینکه وظیفه قانونی شرکت آب منطقه‌ای به‌شمار می‌رود، راهکاری جهت استقرار صنایع کم آبخواه و جلوگیری از تخلفات آبی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدمهدی جوادیان‌زاده" در این رابطه اظهار کرد: به دنبال خشکسالی‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی، قانونی تحت عنوان «قانون توزیع عادلانه آب» با هدف تامین آب مورد نیاز شهرها، صنایع و طرح‌های مختلف تصویب و شرکت‌های آب منطقه‌ای نیز از سوی وزارت نیرو مأمور انجام آن شدند.
وی با بیان اینکه طبق ماده ۱۲ و ۲۹ قانون توزیع عالانه آب، شرکت‌های آب منطقه‌ای مجاز به مدیریت آب در بخش کشاورزی و حفر و بهره‌برداری از چاه‌های اضطراری در خصوص تامین آب مورد نیاز طرح‌های عمرانی و واحدهای صنعتی در مناطق ممنوعه شدند، گفت: در حال حاضر فرآیند اجرایی تامین آب طرح‌ها به گونه‌ای است که اگر صنایع یا بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی مجوزهای لازم برای تامین آب داشته باشند، شرکت آب منطقه‌ای مکلف به تامین آب لازم است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد همچنین ادامه داد: بر اساس ماده ۳۳ این قانون نیز شرکت آب منطقه‌ای به نمایندگی وزارت نیرو موظف است که نرخ آب را برای مصارف شهری، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف در صورتی که استحصال آب به وسیله شرکت آب منطقه‌ای انجام و تنظیم شده، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد و با در نظر گرفتن هزینه‌های جاری و شرایط اقتصادی و اجتماعی هر منطقه از آنها دریافت کند و در مواردی هم که استحصال آب به‌وسیله شرکت انجام نمی‌شود، شرکت می‌تواند به ازای نظارت و خدماتی که انجام می‌دهد در صورت لزوم عوارضی را تعیین و از مصرف کننده دریافت کند.
وی با بیان اینکه در قانون هیچ بخش دیگری برای تامین آب به‌غیر از آب منطقه‌ای مشخص نشده است، افزود: چنانچه شرکت آب منطقه‌ای نتواند آب را برای بخش‌هایی که مجوز لازم دارند تامین کند، هیچ بخش دیگری مجاز به تأمین آب نیست.
جوادیان‌زاده اظهار کرد: به‌همین منظور با وجود اینکه تأمین آب برای شرکت هزینه دارد، مکلف هستیم برای گروه‌های خدماتی و مشاغل، آب تامین کنیم و این یک موضوع درآمدزا نبوده، بلکه خدمت‌رسانی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه فروش آب یارانه‌ای توسط شرکت و جلوگیری از برداشت‌ها اقدامی در جهت پایداری منابع آب و حفظ اشتغال مردم است، گفت: مردم بدانند طبق دستورالعمل‌ها، میزان آبی که صرفه‌جویی می‌شود در حال حاضر به نفع آبخوان در سفره‌ها ذخیره شده و به مصارف دیگری نمی‌رسد.
  • خبرنگار:لیلا احمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر