کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/11/24 14:43
در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

2 سد لاستیکی با سرمایه‌گذاری 15 میلیارد تومان در استان مازندران به بهره‌برداری رسید

سدهای لاستیکی "پازوار" و "ولیک‌رود" در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج‌رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در آیین افتتاح این سدها ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده گفت: وزارت نیرو در نظر دارد اجرای اینگونه سدها که با محیط زیست منطقه شمال کشور سازگاری دارد را در این مناطق توسعه دهد و تلاش شده است تا تعداد زیادی از این سدها در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان اجرا شود.
وی با اشاره به مطالبات مردم در این زمینه گفت: در سفر امروز دو پروژه سد لاستیکی با هدف تامین آب کشاورزی و توسعه ظرفیت گردشگری و همچنین ساماندهی رودخانه در بالادست و پایین‌دست این سدها به بهره‌برداری رسید.
در این مراسم همچنین محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران ضمن اشاره به اهمیت سدهای لاستیکی در استان و نقش آن در تامین آب کشاورزی استان گفت: طی سال جاری عملیات اجرایی 2 سد لاستیکی پازوار و ولیک رود به اتمام رسید و 3 سد دیگر "لاریم"، "فرح آباد" و "سرخرود" نیز بین 70 تا 98 درصد پیشرفت دارند.
وی با اشاره به ضرورت توسعه اینگونه سدها در استان‌های شمالی و سازگاری آن با محیط زیست گفت: در تلاش هستیم تا تعداد این سدها را در استان که اکنون به حدود 10 سد رسیده است افزایش دهیم.
وی در ادامه با تشریح مشخصات فنی این دو پروژه از جمله سد پازوار گفت: ارتفاع این سد 4.5 متر و عرض آن 36 متر است. حجم قابل تنظیم این سد ۶ میلیون متر مکعب در سال و حجم مخزن آن یک میلیون متر مکعب است که ۱۵۰۰ هکتار اراضی تحت پوشش دارد. این سد طی مدت 8 سال به بهره‌برداری رسید.
  • خبرنگار:امرالله براري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر