کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/30 10:37

بومی‌سازی یکی از تجهیزات دمایی در نیروگاه‌های برق‌آبی

دستگاه کالیبراسیون سنسورهای دمایی که در نیروگاه‌های برق‌آبی کاربرد دارد، برای نخستین بار در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، بومی‌سازی شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فریبرز کاویانی" مدیر امور بهره‌برداری سد و نیروگاه کارون4 با اعلام این خبر افزود: هر ساله در زمان انجام بازرسی‌های سالیانه جهت کالیبراسیون سنسورهای دمایی، از نمونه خارجی کوره دمایی خشک استفاده می‌شود که این کوره دمایی دارای معایبی از جمله دقت و کیفیت پایین پروسه کالیبراسیون سنسورهای دمایی، با توجه به ساختار کوره موجود، صرف زمان زیادی پروسه کالیبراسیون سنسورهای دمایی و صرف هزینه زیادی در هر اورهال سالیانه جهت اجاره این نوع کوره دمایی بود.
وی افزود: با توجه به مشکلات به وجود آمده، ایده ساخت کالیبراتور Oil Bath (کوره دمایی حمام روغن) که الهام گرفته از طراحی کنترل کننده تطبیقی مقاوم برای کنترل دما و غلظت راکتور شیمیایی است، توسط مهندس "مجتبی مرادی" کارشناس ابزار دقیق نیروگاه کارون4 شکل گرفت و این مهم را به انجام رساند.
در ادامه، مرادی مبتکر این طرح در خصوص ویژگی‌های این دستگاه  اظهار داشت: این دستگاه در مقایسه با نمونه مشابه خارجی علاوه بر رفع مشکلات موجود، دارای قابلیت‌ها و مزایایی از جمله قابلیت کالیبراسیون هم‌زمان پنج سنسور دمایی، قابلیت استفاده هم‌زمان سنسور دمایی مرجع و سنسور دمایی تحت آزمایش، قابلیت افزایش ظرفیت دمایی، قابلیت اتصال انواع سنسورهای دمایی، دقت و کیفیت بالای پروسه کالیبراسیون سنسورهای دمایی و تعمیر و نگهداری آسان است.
کارشناس ابزار دقیق نیروگاه کارون4 با بیان اینکه قیمت تمام شده این دستگاه یک سوم نمونه خارجی است، افزود: هزینه ساخت این دستگاه، با هزینه‌ای که هر ساله جهت اجاره نمونه خارجی پرداخت می‌شد، برابری می‌کند.
  • خبرنگار:مهدی کولیوند
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر