کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/11 12:34
وزير نيرو در آیین افتتاح سد مخزنی احمدبیگلوی مشگین‌شهر عنوان کرد:

بهره‌برداری از 39 سد در دولت تدبير و اميد/ افتتاح 90 پروژه با سرمايه‌گذاري 7920 ميليارد تومان از ابتداي پويش #هرهفته_الف_ب_ایران

وزير نيرو با بيان اينكه 183سد بزرگ در زمان حاضر در كشور در دست بهره‌برداري است، گفت: در نتيجه تلاش همه دست اندركاران و فعالان اين صنعت، حمايت‌هاي دولت و دستورات رهبر معظم انقلاب با بهره‌مندي از صندوق توسعه ملي، از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون 39 سد بزرگ به بهره‌برداري رسيده و اميد است تا نيمه نخست سال 1400، تعداد 31 سد ديگر به بهره‌برداري برسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردكانيان" در آيين بهره‌برداري از سد مخزنی و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر كه با حضور رئيس جمهوري انجام شد، اظهار داشت: طبق آخرين اعلام كميته بين‌المللي سدهاي بزرگ به استناد آمار ارائه شده توسط 97كشور از سدهاي بهره‌برداري شده و يا در دست ساخت به اين کمیته، 57هزار و 200 سد بزرگ در جهان در دست بهره‌برداري است كه از اين تعداد، 34 هزار سد در قاره آسيا قرار دارد كه حدود 24 هزار سد در چين ساخته شده و يا در دست بهره‌برداري است.
وي خاطرنشان كرد: با بهره‌برداري از 39 سد در دولت تدبير و اميد، 5.2 ميليارد متر مكعب آب براي مصارف مختلف فراهم شده و با بهره‌برداري از سدهاي آينده حدود 2 ميليارد متر مكعب آب قابل تنظيم ديگر به اين رقم اضافه مي‌شود.
اردكانيان گفت: از 39 سد بهره‌برداري شده، يكصد هزار شغل مستقيم و غير مستقيم از مرحله اجرا تا بهره‌برداري فراهم شده و با بهره‌برداری از 31 سد ديگر، حدود 75 هزار اشتغال جدید فراهم خواهد شد .
وي همچنين با اشاره به بهره‌برداري 90 پروژه با سرمايه‌گذاري هفت هزار و 920 ميليارد تومان از ابتداي پويش #هرهفته_الف_ب_ایران تاكنون گفت: عمليات اجرايي 29 پروژه ديگر با سرمايه‌گذاري 3 هزار و 600 ميليارد تومان آغاز شده است.
وزیر نیرو در عين حال اظهار داشت: در استان اردبيل، وزارت نيرو در زمان حاضر، 41 پروژه بزرگ را در بخش‌هاي آب، برق و آب و فاضلاب شهر و روستا در دست اجرا دارد كه اعتبار در نظر گرفته شده براي اين پروژه‌ها افزون بر 8 هزار و 336 ميليارد تومان است.
وي خاطرنشان كرد: در مقايسه با ديگر استان‌ها، سطح پيشرفت كار در استان اردبیل خوب بوده و به‌طور متوسط حدود 60 درصد پيشرفت دارند و اميد است تا نيمه 1400 تعداد قابل ملاحظه‌اي از اين پروژه‌ها به بهره‌برداري برسد.
وزير نيرو با اشاره به بهره‌برداري سه سد در استان اردبيل گفت: اردبيل به عنوان يكي از استان‌هاي مهم مرزي كه نقش تاثيرگذاري در رونق توليد و توسعه دارد در زمان حاضر به نسبت سال‌هاي قبل، از اطمينان بيشتري نسبت به موضوع تامين آب برخوردار بوده و بويژه بر اساس تلاش‌هاي به‌عمل آمده و پيگيري‌هاي نمايندگان، وضعيت تخصيص منابع آب به ميزان قابل توجهي بهبود پيدا كرده است.
وي گفت: امروز چهار پروژه مهم شامل اين سه سد با سرمايه‌گذاري 381 ميليارد تومان بهره‌برداري و همزمان عمليات اجرايي خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبيل هم با اعتبار 40 ميليارد تومان آغاز مي‌شود كه اميد است مطابق برنامه به بهره‌برداري برسد.
اردكانيان اظهار داشت: سد احمد بيگلو و شبكه آبياري و زهكشي نقش مهمي در تامين آب شرب هموطنان در مشكين‌شهر و روستاهاي اطراف دارد و قادر خواهد بود دو هزار و 35 هكتار اراضي پايين‌دست را از آب تنظيم‌شده بهره‌مند كند.
وزیر نیرو یادآور شد: ديگر سدها شامل سد بفراجرد در خلخال با سرمايه‌گذاري 77 ميليارد تومان براي تامين آب شرب خلخال و تازه‌كند در شهرستان گرمي با سرمايه‌گذاري 77 ميليارد تومان است.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر