کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/11 11:19
با دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدئو کنفرانس؛

آبگیری 2 سد مخزنی "بفراجرد" و "تازه‌کند" در استان اردبیل آغاز شد

همزمان با سفر رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان اردبیل در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، آبگیری سدهای مخزنی بفراجرد خلخال و تازه‌کند گرمی از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد حاج رسولی‌ها" مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در رابطه با سد مخزنی بفراجرد خلخال گفت: این طرح با هدف جمع‌آوری و ذخیره سالانه حدود 5.4 میلیون مترمکعب آب رودخانه بفراجرد برای تامین آب شرب شهرستان خلخال به میزان 4.2 میلیون مترمکعب و 1.2 میلیون مترمکعب بخشی از حقابه‌های اراضی کشاورزی پائین‌دست طراحی شده است.
وی، حجم کل مخزن این سد را 6.9 میلیون مترمکعب و حجم تنظیمی را 5.4 میلیون مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: طول تاج 410 متر و عرض تاج نیز هشت متر است و حجم بدنه سد با عملیات خاکی 658 میلیون مترمکعب است.
حاج‌رسولی‌ها نوع سد را سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی قائم اعلام کرد و گفت: اعتبار هزینه شده برای این سد 729 میلیارد ریال است.

آبگیری سد مخزنی تازه‌کند گرمی
در ادامه این مراسم، "قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزیر نیرو در تشریح مشخصات و اهداف سد مخزنی تازه‌کند گرمی گفت: تامین آب شرب، صنعت، محیط زیست و بهبود اراضی منطقه تا 3.6 میلیون مترمکعب از جمله اهداف اجرای سد مخزنی تازه‌کند گرمی است که با توجه به کمبود شدید آب شرب در منطقه قرار است از این رقم 1.2 میلیون مترمکعب برای شرب اختصاص داده شود.
تقی‌زاده خامسی با بیان مشخصات فنی این سد خاطرنشان کرد: سد تازه‌کند دارای 7.4 میلیون مترمکعب ظرفیت مخزن و 8.5 میلیون مترمکعب حجم تنظیمی است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو، طول تاج این سد را 314 متر و عرض آن را هشت متر اعلام کرد و گفت: حجم بدنه سد تازه‌کند گرمی 550 میلیون مترمکعب بوده و اجرای آن 770 میلیارد ریال اعتبار در برداشته است.
وی در ادامه، از آمادگی وزارت نیرو برای واگذاری چشمه‌های آب‌گرم استان اردبیل به بخش خصوصی خبر داد و گفت: حدود 75 چشمه آب‌گرم در تملک دولت قرار دارد و این آمادگی وجود دارد تا در جهت توسعه گردشگری منطقه، این چشمه‌ها به‌طور کامل به بخش خصوصی واگذار شود.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر