کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/11 10:55
با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

سد مخزنی و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر افتتاح شد

سد مخزنی و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر همزمان با سفر رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان اردبیل در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اهداف اجرای این طرح بهره‌برداری بهینه از پتانسیل منابع آب، استفاده از سیل آب‌های نابهنگام رودخانه مشگین، بهبود شبکه‌ها و زراعت آبی موجود و توسعه اراضی دیم و بایر دارای قابلیت کشاورزی مناسب با حفظ شرایط زیست محیطی و توسعه و ایجاد امکانات گردشگری و ایجاد اشتغال عنوان شده است.
بنابر این گزارش، با احداث این سد آبیاری 2 هزار و 35 هکتار از اراضی منطقه با تخصیص 1.5 میلیون مترمکعب آب، تامین آب شرب به میزان 2.75 میلیون مترمکعب، صنعت 2.87 میلیون مترمکعب، محیط زیست 2.80 میلیون مترمکعب و کل تخصیص به میزان 18.92 میلیون مترمکعب تامین می‌شود.
سد مخزنی احمدبیگلو از نوع خاکی با هسته رسی و دارای طول تاج 528 متر و عرض 10 متر است که در 18 کیلومتری غرب شهرستان مشگین‌شهر و روی رودخانه مشگین‌چایی احداث شده است.
ظرفیت مخزن این سد 27.4 میلیون مترمکعب و ارتفاع سد از پی 64.5 متر است. برای ساختمان سد و شبکه آبیاری زهکشی احمدبیگلو 2 هزار و 140 میلیارد ريال هزینه شده است.
انتقال آب تنظیم شده سد مخزنی احمدبیگلو به اراضی زیرپوشش شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار به میزان 2 هزار و 35 هکتار و بهبود وضعیت معیشتی، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه از اهداف طرح شبکه اصلی آبیاری و زهکشی احمدبیگلو به‌شمار می‌آید.
این گزارش حاکی است، این پروژه دارای 20 کیلومتر خط نیرورسانی و یک باب ایستگاه‌ پمپاژ بوده و اعتبار هزینه شده برای شبکه آبیاری احمدبیگلو 2 هزار و 140 میلیارد ريال است.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر