کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/10 18:03
فردا با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو صورت می‌گیرد؛

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پنج پروژه آب و برق در استان اردبیل/ سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی آن به بهره‌برداری می‌رسد

بهره‌برداری و عملیات اجرایی پنج پروژه عمرانی در حوزه آب و برق استان اردبیل با مجموع اعتبار ۴۲۱ میلیارد تومان فردا سه‌شنبه با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو در یازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آغاز می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروژه‌های آماده بهره‌برداری شامل سه پروژه سد و شبکه آبیاری و زهکشی در شهرهای خلخال، مشکین‌شهر و تازه‌کند و یک پروژه تامین برق در شهر اردبیل با اعتبار ۳۸۱میلیارد تومان است. همچنین عملیات اجرایی خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبیل با اعتبار ۴۰میلیارد تومان آغاز می‌شود.
سدهایی که در سفر رییس جمهوری به استان اردبیل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند شامل سد بفراجرد خلخال، سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی مشکین شهر و سد تازه کند(قباله یا سمبورچای) است.
اتصال رینگ ۶۳ کیلوولت شهر اردبیل به پست ۲۳۰ آرتا و خطوط ارتباطی پست ۲۳۰کیلوولت خلخال دیگر پروژه‌ای است که به‌منظور افزایش ظریف اطمینان و کاهش تلفات شبکه توزیع و فوق توزیع منطقه از آن در این سفر بهره‌برداری خواهد شد.
برای اجرای پروژه‌های آماده بهره‌برداری که عملیات اجرایی آنها در سال‌های ۸۸ تا ۹۲ آغاز شده در مجموع ۳۸۱ میلیارد تومان هزینه شده است.
سد ‌بفراجرد از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن ۶.۹ میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم سالانه ۵.۴ میلیون متر مکعب آب را دارد. این سد با هدف تامین آب شرب شهر خلخال احداث شده است.
سد تازه‌کند نیز با حجم مخزن ۷.۴۲میلیون متر مکعب سالانه می‌تواند ۸.۵میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.
این سد با هدف تامین آب شرب شهر تازه‌کند و روستاهای اطراف در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
شاخص‌‌ترین پروژه در این بخش، سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی واقع در مشکین شهر است که با حجم مخزن ۲۷.۴ میلیون متر مکعب، قابلیت تنظیم سالانه ۱۸.۹۲میلیون متر مکعب با هدف تامین آب شرب مشکین شهر و روستاهای اطراف و ۲۰۳۵هکتار اراضی کشاورزی بوده که ۴۷۷هکتار آن آماده بهره‌برداری است.
 پروژه تامین برق، شامل خط ۲۳۰کیلوولت اردبیل ۲(آرتا) و اتصال رینگ ۶۳کیلوولت اردبیل به پست ۲۳۰ کیلوولت اردبیل ۲ است.
عملیات اجرایی خط دوم انتقال فاضلاب اردبیل نیز به‌طول ۹.۴کیلومتر و قطر ۱۶۰۰میلی‌متر با هدف حفظ بهداشت عمومی و محیط زیست آغاز می‌شود.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر