کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1398/07/30 09:38

تولید نانو ژنراتور انعطاف‌پذیر در پژوهشگاه نیرو

نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر توسط پژوهشگران گروه پژوهشی ابزار دقیق پژوهشگاه نیرو و با همکاری محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تولید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "پریسا فخری"، محقق پژوهشگاه نیرو گفت: این تجهیزات نانو مقیاس قادرند حرکات مکانیکی کوچک مانند ارتعاشات یا حرکات بدن را به انرژی الکتریکی قابل استفاده در وسایل الکترونیکی تبدیل کنند.
وی با اشاره به مواد پیزوالکتریک به‌عنوان موادی با قابلیت تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی، هدف از انجام این طرح را بهره‌گیری حداکثری از این نوع مواد عنوان کرد و افزود: در طرح حاضر از یک ساختار ترکیبی در جهت تولید یک نانو ژنراتور انعطاف‌پذیر استفاده شده است.
فخری ادامه داد: از کاربردهای این فناوری می‌توان به‌عنوان برداشت کننده­ انرژی محیطی در صنعت برق جهت برداشت از انرژي‌هاي هدررفت محيطي مانند باد و جريان آب، حسگر پیزوالکتریک منعطف در صنایع الکترونیک، منسوجات هوشمند در البسه هوشمند با قابلیت شارژ وسایل الکترونیکی قابل حمل از طریق حرکات مکانیکی بدن و در پزشکی به‌عنوان حسگرهای مراقبت و نظارت بر علائم حیاتی بدن، سنسورهاي قابل كاشت در بدن و برداشت كننده انرژي قابل كاشت در بدن اشاره کرد.
محقق پژوهشگاه نیرو افزود: تولید این نانو ژنراتور با یک روش مقرون‌به‌صرفه صورت گرفته است، ضمن اینکه در مقایسه با نمونه‌های مشابه از کارایی بالاتری در تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی برخوردار است.
نانو ژنراتور پیزوالکتریک، دستگاهی است با ساختار نانو که می‌تواند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند و قابلیت کاربرد در حسگرها و همچنین برداشت انرژی مکانیکی از محیط اطراف را دارد.
  • خبرنگار:خدیجه محمدی
  • منتشر کننده:Public Anonymous User