کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
بین الملل
1398/06/10 14:18
در جلسه‌ای به ریاست رئیس‌جمهور؛

سازوکارهای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا بررسی‌ شد/ آغاز به کار مرکز تجارت و توسعه صادرات با منطقه اوراسیا

الزامات و سازوکارهای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در جلسه‌ای به ریاست رئیس جمهور و با حضور وزیر نیرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این جلسه که روز یکشنبه در دفتر رییس جمهور تشکیل شد، وزراء و مسئولان دستگاه‌های ذیربط گزارشی از آخرین جزئیات برنامه‌ریزی برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا ارایه کردند که بر مبنای آن مرکز تجارت و توسعه صادرات با منطقه اوراسیا در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسه با تاکید بر حداکثر استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده در پی پیوستن جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بر توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای منطقه، تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم به‌ویژه در زمینه حمل و نقل دریایی و ریلی را حائز اهمیت توصیف کرد.
رئیس‌جمهور همچنین لزوم ترسیم تصویر روشن از نوع و حجم صادرات و واردات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ترسیم سازوکارهای عملیاتی دقیق به منظور رونق تولید و افزایش صادرات را مورد تاکید قرار داد.
بر این اساس، ایران از اوایل آبان‌ماه امسال رسما وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد و برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در یک موافقتنامه اقتصادی منطقه‌ای به شکل فعال وارد می‌شود.
مجموع حجم تجاری کشورهای عضو این اتحادیه در حال حاضر حدود 753 میلیارد دلار و بازاری با 200 میلیون جمعیت را شامل می‌شود که استفاده از این ظرفیت می‌تواند جهش و تحولی در مناسبات اقتصادی کشورمان ایجاد کند.
روسای جمهوری روسیه و ارمنستان از رئیس‌جمهور کشورمان دعوت کرده‌اند تا در اجلاس بعدی این اتحادیه که به‌زودی به میزبانی نخست وزیر ارمنستان و در ایروان برگزار خواهد شد، شرکت کند.
  • خبرنگار:رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:Public Anonymous User