کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1398/05/09 16:12
با همکاری پژوهشگاه‌های نیرو و نفت صورت می‌گیرد؛

مهار گازهای فلر نفتی برای تولید برق

مشاور عالي پژوهشگاه نيرو گفت: استفاده از گاز‌هاي فلر در توليد برق بین پژوهشگاه‌های نيرو و نفت مورد بررسي قرار گرفته و پس از تحقيقات فني، اقتصادي و زيست محيطي، نتايج ارزشمندي حاصل شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "حمید چیت‌چیان"، در نشست مشترک مدیران پژوهشگاه‌های نيرو و صنعت نفت، به برنامه‌ريزي‌هاي وزارت نفت در زمينه جمع‌آوري گاز‌هاي فلر و استفاده اقتصادي از آنها اشاره كرد و گفت: پيش از اين برنامه‌ريزي‌ها در مجموع 11 ميليارد متر مكعب گاز فلر را در بر مي‌گرفته و با توجه به آمار‌هاي به‌دست آمده حدود 5 ميليارد متر مكعب ديگر از اين گاز وجود دارد كه تصميم داریم براي اين بخش، مصرف اقتصادي، فني و منطقي شناسایی كنيم.
چيت‌چيان با اشاره به سابقه همكاري‌های دو پژوهشگاه افزود: يكي از موضوعاتي كه مورد بررسي طرفين قرار گرفته، استفاده از گاز‌هاي فلر در توليد برق است كه در اين زمينه تحقيقات فني، اقتصادي و زيست محيطي انجام و خوشبختانه نتايج ارزشمندي حاصل شده است.
وي ادامه داد: از يك‌سو محصول اين فعاليت، برق خواهد بود كه از مباحث محوري وزارت نيروست و از سوي ديگر، استفاده از گاز‌هاي فلر از چالش‌هاي حوزه نفت است، بنابراين در این زمینه درصدد جذب سرمايه‌گذار بخش خصوصي و ايجاد تسهيلات در دو وزارتخانه هستیم.
وي تعامل پژوهشگاه‌ها و مراکز دانشگاهی را برخوردار از اهمیت بسیار بالا دانست و گفت: فعاليت پژوهشي را بايد يك زنجيره دانست كه يك سمت آن دانشگاه‌ها و سمت ديگر آن به بخش خصوصي متصل مي‌شود و ميان اين دو بخش حلقه‌هاي تكميل كننده وجود دارد كه مراكز تحقيقات دولتي را مي‌توان جزو اين بخش به حساب آورد.
  • خبرنگار:خدیجه محمدی
  • منتشر کننده:Public Anonymous User