کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1396/01/02 10:57
به مناسبت گراميداشت روز جهاني آب؛

انتخاب «فاضلاب» براي شعار روز جهاني آب در سال 2017 / مرگ سالانه 486 هزار نفر به‌دليل عدم دسترسي به آب سالم در دنيا

گزارش‌های بین المللی نشان می‌دهد حدود 663 میلیون نفر در جهان دسترسی به منابع آب شرب سالم ندارند و سالانه 486 هزار نفر از آن‌ها به دلیل بیماری‌های ناشی از نوشیدن آب ناسالم جان خود را از دست می‌دهند.

گزارش‌های بین المللی نشان می‌دهد حدود 663 میلیون نفر در جهان دسترسی به منابع آب شرب سالم ندارند و سالانه 486 هزار نفر از آن‌ها به دلیل بیماری‌های ناشی از نوشیدن آب ناسالم جان خود را از دست می‌دهند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هر سال 22 مارس (2 فروردین ماه) به عنوان «روز جهانی آب» برای توجه بیشتر به اهمیت آب و مدیریت پایدار منابع آبی در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.
براساس این گزارش، سابقه نامگذاری این روز به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1992 بر می‌گردد که با تصویب مجمع در این سال، 22 مارس به عنوان روز جهانی آب نامگذاری شد.
هر سال برای این روز شعار خاصی از سوی سازمان ملل انتخاب می‌شود؛ به طور مثال شعار سال 2015 عبارت بود از «آب و توسعه پایدار»، سال 2016 «آب و اشتغال» و در نهایت شعار سال 2017 به عنوان «فاضلاب» انتخاب شده است.
بر اساس گزارش‌های بین المللی حدود 663 میلیون نفر در جهان دسترسی به منابع آب شرب سالم ندارند، و سالانه 486 هزار نفر از آن‌ها به دلیل بیماری‌های ناشی از نوشیدن آب ناسالم فوت می‌شوند.
پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 حدود 70 درصد از جمعیت جهان شهرنشین می‌شود، این در حالی است که این میزان در حال حاضر برابر با 50 درصد است.
بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد بیشتر شهرهای کشورها در حال توسعه هنوز به امکانات و منابع مالی کافی جهت مدیریت فاضلاب و استفاده از آن در جهت توسعه پایدار دسترسی ندارند.
این در حالی است که استفاده از فاضلاب و تصفیه آن می‌تواند نقش مهمی در تأمین آب برای توسعه کشاورزی، تولید انرژی و توسعه پایدار در سراسر جهان داشته باشد.
متاسفانه آمارهای جهانی نشان می‌دهد حدود 80 درصد از فاضلاب تولید شده بوسیله جوامع دوباره در چرخه تولید و استفاده مجدد قرار نمی‌گیرد.
همچنین حدود 1.8 میلیارد نفر از مردمان سراسر دنیا از منابع آبی آلوده استفاده می‌کنند که آن‌ها را در معرض بیماری‌هایی چون وبا، اسهال خونی، حصبه و فلج اطفال قرار می‌دهد.
  • خبرنگار:عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده:علی هریسچیان