کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1395/08/19 14:32
گذری بر نمایشگاه شانزدهم صنعت برق؛ (40)

رقابت «نابرابر»/ نمایشگاه؛ عرصه‌ای برای توسعه همکاری‌ها

نمایشگاه شانزدهم عرصه رقابتی «نابرابر» بود؛ نابرابری‌ در شرکت‌هایی که از نظر استعدادها و شرایط درونی شاید تفاوت چندانی با هم ندارند، اما هر دو محصول شرایط خویش‌اند.

* عبدالصمد محمودی
 
شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی برق عصر دیروز (سه‌شنبه) با سخنرانی قائم‌مقام وزیر نیرو پایان یافت، اما برای برخی از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه این تنها آغاز راه بود؛ آغاز راه همکاری، یا توسعه همکاری بین شرکت‌هایی که قبلاً با همدیگر در ارتباط بودند.
در دنیا عموماً فلسفه‌ای که برای برگزاری نمایشگاه ها ذکر می‌شود، در سه چیز خلاصه می‌شود: اول؛ آشنایی شرکت‌ها با آخرین قابلیت ها و تکنولوژی‌های یکدیگر، دوم؛ فراهم آمدن بستری برای آغاز روابط یا توسعه همکاری شرکت‌ها با همدیگر و در نهایت، فراهم آمدن فضایی برای شرکت‌های نوپا برای معرفی خود با رقبای غول پیکر و قدرتمند چندین ساله.
در نمایشگاه شانزدهم خوشبختانه فضا برای هر سه امر بسیار مهیا بود به گونه‌ای که بیش از 500 شرکت کوچک و مُعظم داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور داشتند، تقریباً می‌توان گفت از جزیی‌ترین بخش‌های صنعت تا سازندگان کلان تجهیزات و تأسیسات صنعت برق و نیروگاه سازی در این نمایشگاه حضور داشتند؛ از زیمنس آلمان گرفته تا شرکت‌های چینی، کره‌ای و شرکت‌های داخلی چون ایران ترانسفو و مپنا و همچنین شرکت‌های کوچک تر در زمینه کابل سازی یا تابلوهای برق و .... .
گردش مالی شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه به میلیاردها دلار می‌رسد. برای اینکه بیهوده چنین ادعایی را مطرح نکرده باشیم بد نیست نگاهی کوتاه به سایت های شرکت هایی چون زیمنس یا جنرال الکتریک انداخته شود، شرکتی چون زیمنس در سال گذشته بیش از ۷۶ میلیارد دلار سود داشته است، یا بد نیست اشاره شود که گردش مالی کابل امروزه در دنیا بیش از 200 میلیارد دلار است؛ این در حالی است که سهم کشورمان از این صنعت تنها 150 میلیون دلار است و یکی از کشورهای همسایه ما با وجود عدم برخورداری از معادن مس بیش از 2.5 میلیارد دلار در این صنعت صادرات داشته‌اند.
بنابراین خیلی پربیراه نیست که اگر ادعا شود نمایشگاه‌های اینچنینی می‌توانند عرصه ای برای یادگیری بیشتر شرکت‌های فعال در این صنعت با همدیگر باشد، عرصه ای که بیشتر کشورها در بخش‌هایی از آن حرف برای گفتن دارند.
به طور مثال، کشورمان در زمره 10 کشور نیروگاه ساز دنیا قرار دارد و امروز کمتر شرکتی در دنیا هست که از قابلیت‌های شرکت‌های ایرانی در این زمینه بی اطلاع باشد. برای تقریب به ذهن بد نیست اشاره شود که ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان در زمینه صنعت برق در حال حاضر بیش از 3 میلیارد دلار است و این میزان بیش از صادرات خدمات فنی و مهندسی ما در سایر صنایع بوده است، گرچه به قول مهندس هوشنگ فلاحتیان؛ معاون برق و انرژی وزیر نیرو این صنعت قابلیت صادرات ارتقای این میزان را به بیش از 10 برابر میزان فعلی را نیز دارد. جالب تر اینکه، این صنعت در حال حاضر، بیش از 14.5 درصد ارزش افزوده صنعت کشور و بیش از 10 درصد از سهم اشتغال کشور را با بیش از 2000 بنگاه فعال در این صنعت، در اختیار دارد. اما شاید بتوان یکی از بزرگ‌ترین موفقیت این صنعت را خودکفایی بیش از 95 درصدی آن دانست. امری که به جرأت می‌توان گفت در هیچ صنعت دیگری هنوز اتفاق نیفتاده است.
بنابراین این صنعت می تواند یکی از بخش‌های بسیار مهم جهت تحقق شعار «اقتصاد بدون نفت» و «صادرات محصولات غیرنفتی» در راستای سند چشم انداز 1404 و شعار دولت‌های گذشته و حال، باشد. صنعتی که با وجود داشتن تعرفه‌هایی در حد قیمت یک «آدامس» یا «پفک» توانسته است همچنان با درایت و خلاقیت شرکت‌ها و سرمایه انسانی خود، روی پا بایستد و حتی به بیش از 40 کشور دنیا صادرات داشته باشد.
با این حال، به گفته کارشناسان این صنعت و براساس بررسی‌های انجام شده، متأسفانه ما همچنان یکی واردکنندگان کالا و تجهیزات در این صنعت به شمار می‌رویم. چرا که چنانکه باید نتوانسته‌ایم از قابلیت‌ها و پتانسیل‌های خود در این صنعت استفاده کنیم؛ شایان ذکر است در سال گذشته ارزش کل صادرات کالا و تجهیزات ما در صنعت برق تنها 276 میلیون دلار بوده که حدود 50 درصد آن مربوط به صادرات انواع سیم و کابل بوده است، این در حالی است که واردات کالا و تجهیزات ما در همین سال برابر با 676 میلیون دلار بوده که حدود 65 درصد آن مربوط به قطعات الکتریکی بوده است. وقتی علت این مسأله را با کارشناسان امر جویا می‌شویم عمدتاً به دو دلیل اشاره می‌شود: اول؛ پایین بودن تعرفه‌های برق و دوم؛ بالا بودن نرخ تسهیلات در ایران.
در مورد اول بايد اشاره کرد که؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند ایران ارزان‌ترین تعرفه برق دنیا را دارد، این در حالی است که کیفیت برق در ایران با کشورهای توسعه یافته چندان تفاوتی ندارد. در واقع، مسئولان وزارت نیرو بر این باورند که حداقل هزینه هر کیلووات ساعت برق برای این وزارتخانه حدود 100 تومان هزینه در بر دارد، در صورتي که حدود 50 تومان عایدی برای این سازمان دارد و این نشان می‌دهد که به ازای هر کیلووات ساعت، این وزارتخانه 50 درصد قیمت تمام شده را ضرر می‌دهد. بنابراين با يک حساب و کتاب ساده اگر در نظر بگيريم که در سال گذشته حدود 210 ميليارد کيلووات ساعت برق توليد شده بايد گفت که با احتساب درآمد 50 توماني براي هر کيلووات ساعت برق، حدود يک تريليون تومان وزارت نيرو از محل تفاوت قيمت فروش و قيمت تمام شده برق ضرر کرده است. اين در حالي است که وزارت نيرو بايستي با این قیمت هم نیروگاه جديد بسازد و هم هزاران کیلومتر خطوط انتقال، توزیع و پست‌های توزیع و فوق توزیع برق را  و...
راه اندازي کند!
همچنين با اين اوصاف، در نظر بگیرید که برای ساخت هر یک هزار مگاوت نیروگاه برق حدود 1800 میلیارد تومان پول نیاز است و ما براساس پیش بینی‌ها برای تحقق رشد 8 درصدی در اقتصاد کشور و پوشش پیک مصرف تابستان، سالانه نیازمند 6 هزار مگاوات نیروگاه جدید هستیم، برای تولید این میزان حداقل نیاز به 12 هزار میلیارد تومان پول هست، این در حالی است که کل بودجه مصوب برای وزارت نیرو در سال جاری حدود 7 هزار میلیارد تومان بوده است. وقتي اين اعداد را کنار هم بگذاريم خواهيم ديد که صنعت برق با چه درايتي و پشتوانه اي در حال مديريت شدن است. البته این تنها گوشه ای از هزینه‌های این صنعت است؛ چرا که وقتی که سایر هزینه‌های احداث خطوط انتقال، توزیع یا برق رسانی چند صد کیلومتری به مناطق محروم روستایی و همچنین بحث نگهداری و تعمیرات این صنعت را در کشور در نظر بگیریم بیشتر به عمق ماجرا و توانمندی این صنعت و سرمایه انسانی آن برای نگه داشتن آن و تبدیل آن به رتبه اول خاورمیانه از نظر ظرفیت نصب شده نیروگاهی و رتبه چهاردهم دنیا از این همین منظر، پی خواهیم برد.
یکی از درس‌های بزرگ نمایشگاه شانزدهم این است که بازدیدکنندگان می‌فهمند که بسیاری از شرکت‌های خارجی که در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند، با چنین مشکلاتی روبرو نیستند، با این وجود برخی از آن‌ها، با داشتن چنین شرایط نابرابری توانایی شرکت‌های داخلی را ندارند؛ و این مسئله تنها یک دلیل بیشتر نمی‌تواند داشته باشد؛ «سرمایه انسانی توانمند داخلی». جالب اینکه وقتی به تعداد نخبگان مهاجر کشور نیز نگاهی بیندازید خواهید دید که نخبگان فنی ما به‌ویژه در حوزه برق، بیش از 40 درصد از مهاجرت نخبگان را در بر می‌گیرند و این بیانگر توانایی سرمایه انسانی ما در این صنعت است؛ سرمایه‌ای که توانسته خود را به کشورهای توسعه یافته دنیا نیز تحمیل کند.
و اما در مورد دلیل دوم نیز باید گفت، کشور ما یکی از گران‌ترین نرخ تسهیلات دنیا را در بخش صنعت دارد. به همین خاطر، تولیدکننده در این صنعت، پرهزینه و البته زمان‌بر ، کمتر امید به دریافت تسهیلات در جهت توسعه شرکت خود یا توانایی‌هایش را دارد. یکی از موارد جالبی که در این نمایشگاه‌ها معمولاً رخ می‌دهد مذاکره شرکت‌های داخلی با سرمایه گذاران خارجی جهت تأمین سرمایه یا فاینانس پروژه‌هاست. چرا که شرکت‌های خارجی می‌توانند پول را با نرخ‌های بسیار ارزان قيمت 2 تا 3 درصدی از بنگاه‌های مالی و بانک‌های خود در کمترین زمان ممکن دریافت کرده و به حمایت از تولید خود بپردازند. این در حالی است که طبق اعلام بیشتر غرفه‌داران نمایشگاه برق، بسیاری از شرکت‌های داخلی مجبورند برای دریافت تسهیلات، ماه‌ها معطل بمانند تا اینکه در نهایت بتوانند تسهیلاتی با نرخ بیش از 14 درصد دریافت کنند. بنابراین شاید بتوان گفت نمایشگاه شانزدهم عرصه رقابتی «نابرابر» بود. نابرابری‌ در شرکت‌هایی که از نظر استعدادها و شرایط درونی شاید تفاوت چندانی با هم نداشند، اما هر دو محصول شرایط خویش‌ بودند. به همین خاطر، شاید بتوان گفت این دو، خود تاریخ خویش را می‌سازند اما نه آنگونه که می‌خواهند.
 
  • خبرنگار:عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده:علی هریسچیان