کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1395/08/19 13:29
گزارشی از وضعیت کنتورهای هوشمند در گلستان؛

نصب بیش از 1200 کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های استان گلستان

کنتورهای هوشمند آب و برق کنتورهایی هستند که در استان گلستان تاکنون بر روی تعداد 1200 حلقه چاه نصب شده و در حال حاضر نیز تعداد 80 دستگاه کنتور در حال نصب است.

بیش از هزار و 200 کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های گلستان نصب شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، منابع آب زیرزمینی منابع محدودی هستند که حاصل بخشی از بارندگی است که در زمین نفوذ کرده و سپس توسط سازه‌های آبی مانند چاه‌ها و قنوات مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس مطالعات انجام شده در کشور، میزان آّب قابل برنامه ریزی جهت استحصال از آبخوان‌های زیرزمینی دارای محدودیت است و این محدودیت بر اساس ابلاغیه سال 95 وزارت نیرو 75 درصد ذخیره آبخوان در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر از هر 100 واحد آب نفوذ یافته و ذخیره شده در آبخوان بیش از 75 درصد آن نباید استحصال شود. در غیر این صورت آسیب‌های فراوانی به آبخوان، چاه‌های حفر شده در آبخوان و تاسیسات ایجاد شده در سطح زمین که آبخوان در زیر آن قرار دارد ایجاد می‌شود.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای گلستان اظهار کرد: شرکت آب منطقه ای گلستان برابر قانون توزیع عادلانه آب و آیین‌نامه‌های اجرایی آن تنها متولی تخصیص و صدور پروانه، حفر و تجهیز و بهره برداری از کلیه منابع آب از جمله آب‌های زیرزمینی در استان است. بر اساس مقررات، برنامه تجهیز چاه‌های استان به کنتورهای هوشمند را پیگیری می‌کند. با نصب کنتورها بر روی چاه‌ها که به عنوان مجراهایی متصل به آب‌های زیرزمینی حق استفاده از آب را دارند بر میزان بهره برداری از چاه‌ها نظارت می‌شود.
مهندس "سیدمحسن حسینی" با بیان این که میزان آب استحصالی توسط چاه با پروانه‌های صادره تطبیق شده و با چاه‌های بیش مصرف بر اساس مقررات رفتار می‌شود گفت: نسل قدیم کنتورهای حجمی در کشور با توجه به اشکالات فنی مترتب بر آن در حال حاضر از دور خارج و کنتورهای دیگر جایگزین شده است. برخی از این کنتورها بر روی چاه‌های برقی و برخی بر روی همه چاه‌ها نصب می‌شود. کنتورهای هوشمند آب و برق کنتورهایی هستند که در استان گلستان تاکنون بر روی تعداد 1200 حلقه چاه نصب شده و در حال حاضر نیز تعداد 80 دستگاه کنتور در حال نصب است.
بخشی از این کنتورها توسط شرکت آب منطقه ای از محل اعتبارات دولتی خریداری شده و تجهیزات آن ساخته شده است که توسط شرکت توزیع نیروی برق نصب شده یا می‌شود.
وی افزود: روش آب مصرفی در این کنتورها با توجه به دبی آب و میزان برق مصرف شده و قدرت منصوبات است. با توجه به رشد فناوری کنتورهای دیگری نیز از جمله کنتورهای اولتراسونیک بر چاه‌های برقی و غیر برقی قابلیت نصب دارد.
معاون حفاظت شرکت آب منطقه ای گلستان بیان کرد: کنتورهای حجمی نسل جدید با رفع اشکالات کنتورهای حجمی در کشور تولید شده است که با نصب کنتور در لوله خروجی چاه میزان استحصال آب از چاه به طور مستقیم قابلیت اندازه‌گیری دارد و از عیوب کنتورهای قدیمی نیز در آن خبری نیست. این گونه کنتورها عمدتاً بر روی چاه‌های غیر برقی نصب خواهد شد. این کنتورها قابلیت نصب نرم افزاری را دارند که اطلاعات ناشی از مصرف آب را مخابره کنند و به همین دلیل تصمیم وزارت نیرو بر این قرار گرفته است که چاه‌های برقی مجهز به کنتورهای برقی موسوم به فهام شوند. که این کنتور مصرف برق را از طریق امواج به مرکز کنترل شرکت برق مخابره کرده وقابلیت کنترل و قطع و وصل را از راه دور دارد.
وی تصریح کرد: از جمله قابلیت کنتور برق فهام اخذ اطلاعات سایر کنتورهای موجود در محل می‌باشد. با استفاده از این قابلیت میزان آب اندازه گیری شده توسط کنتور حجمی به وسیله نرم افزار نصب شده روی آن به کنتور فهام مخابره می‌شود و این اطلاعات توسط کنتور فهام به اداره برق و از آن طریق به شرکت آب منطقه ای منتقل می‌شود و طی این اقدام هماهنگ میزان آب استحصالی هر چاه مورد کنترل قرار گرفته و هشدارهای لازم در ابتدا به چاه‌های بیش برداشت داده شده و در صورت عدم رعایت مقررات و بی توجهی به اخطارها پیگیری قانونی لازم صورت می‌گیرد.
حسینی بیان کرد: بر اساس برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای در سال 95 تعداد 235 دستگاه کنتورهای هوشمند آب و برق و تعداد 153 دستگاه کنتور هوشمند حجمی در برنامه کاری قرار دارد که در صورت تأمین اعتبار و تولید کنتور به میزان مورد نیاز در استان نصب خواهد شد.
از طرف دیگر بر اساس مقررات کلیه چاه‌های فاقد کنتور مکلف هستند در اسرع وقت نسبت به نصب کنتورهای مورد نظر اقدم کنند که در غیر اینصورت خدمات به آن‌ها دچار وقفه می‌شود. نصب بیش از 1200 کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های استان
وی افزود: باقیمانده چاه‌های برقی و دیزلی که بالغ بر 8 هزار دستگاه است بر اساس برنامه زمان‌بندی طی برنامه ششم توسعه در صورت تأمین اعتبارات لازم و تولید کافی کنتورها به این سیستم مجهز خواهد شد. امیدوار هستیم با این روش در کنار روش‌های دیگر مانند اطلاع‌رسانی و حساس‌سازی مالکان چاه‌ها و نیز انسداد چاه‌های غیرمجاز و تجهیز تمامی اراضی به سامانه آبیاری نوین شاهد استفاده بهینه و پایداری منابع آب و حفظ آن برای نسل فعلی و نسل آینده باشیم.
 
  • خبرنگار:معصومه لولایی
  • منتشر کننده:علی هریسچیان