کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/11/08 19:52

بازدید وزیر کشور از سد لاستیکی فخرآباد رشت

همزمان با سفر یک‌روزه رئیس جمهوری به استان گیلان، احمد وحیدی وزیر کشور به نمایندگی از رئیس جمهوری از سد لاستیکی فخر آباد رشت بازدید کرد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هادی پاکزاد" معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای گیلان در این بازدید با اعلام پیشرفت فیزیکی 60 درصدی سد لاستیکی فخرآباد رشت، گفت: این سد با هدف توسعه و بهبود آبیاری حدود ۱۰۰۰ هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه و جلوگیری از تداخل آب شور دریا با آب شیرین رودخانه، آبگیری ایمن کانال انحراف آب، ذخیره موقت دبی تراز رودخانه و زهکش‌ها برای تأمین آب کشاورزی، افزایش سطح تراز آب در رودخانه و کاهش هزینه پمپاژ، بهبود شرایط زیست محیطی و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، بهره‌برداری توریستی و تفریحی و ساماندهی رودخانه در این محدوده در حال ساخت است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای گیلان ضمن درخواست و مساعدت از وزیر کشور در خصوص حل مشکلات تأمین آب زراعی استان با توجه به کاهش بارش‌ها و کاهش ورودی آب سد سفیدرود گفت: تأمین اعتبار در این خصوص از محل اعتبارات حوادث جهت مدیریت خشکسالی احتمالی در سال آبی 1400-1401 ضروری است.

بازدید وزیر ارتباطات از اجرای پروژه سد لاستیکی خالکایی شهر ماسال
"عیسی زارع پور" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در بازدید از پروژه‌های عمرانی شهرستان ماسال از نزدیک پروژه احداث سد لاستیکی خالکایی شهر ماسال را مورد بازدید قرار داد و بر لزوم تسریع در اتمام و بهره بهرداری آن تاکید کرد.
در این بازدید، وحید صابر نماینده مجری پروژه سد لاستیکی خالکایی ماسال با ارائه خلاصه گزارشی از وضعیت این پروژه، مهمترین چالش آن را عدم تخصیص اعتبار کافی دانست و خواستار مساعدت مسئولان محلی در تأمین مصالح شن و ماسه مورد نیاز پروژه شد.

وی با اعلام پیشرفت فیزیکی حدود  74 درصدی سد لاستیکی خالکایی ماسال تشریح کرد: هدف از ساخت این سد، بالا بردن تراز آب به منظور انتقال آب مازاد به کانال فومنات، تثبیت بستر رودخانه و جلوگیری از پدیده کف‌کنی، پرورش آبزیان و اهداف توریستی و تغذیه آب‌های زیرزمینی و تنظیم سالانه حدود 17 میلیون متر مکعب آب در جهت  بهبود آبیاری 925 هکتار از اراضی شالیزارهای پایین‌ دست این منطقه است.

  • خبرنگار:مهدی لطفی چهارده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر