کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/10/22 11:43

طراحی و ساخت "پمپ سرباره تصفیه‌خانه" به‌دستِ پژوهشگرِ اصفهانی

دستگاه پمپ سرباره (کف‌گیر و چربی‌گیر) تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب توسط یکی از پژوهشگران تصفیه‌خانه آب اصفهان از طریق مهندسی معکوس ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "احمد‌ محمد‌شریفی" از پژوهشگران شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، با استفاده از مهندسی معکوس موفق به طراحی و ساخت پمپ سرباره (کف‌گیر و چربی‌گیر) در مدت سه ماه شد.
این پژوهشگر جوان هدف از ساخت این پمپ را جمع‌آوری مشتقات نفتی و چربی رودخانه‌ها و همچنین کف تشکیل‌ شده در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب عنوان کرد و گفت: اگر در اثر حادثه‌ای مواد نفتی یا مشتقات آن وارد آب رودخانه‌ها شود می‌توان با استفاده از این پمپ، مشتقات نفتی، چربی‌ها و تفاله‌های موجود در آب را جدا کرد.
وی افزود: پمپ سرباره همچنین می‌تواند برگ‌های گیاهان و تمام ذرات معلق روی آب را نیز جمع‌آوری کند.
محمدشریفی مزیت این پمپ نسبت به نمونه مشابه خارجی را قیمت مناسب آن اعلام کرد و گفت:  هم‌اکنون قیمت مشابه خارجی این کالا 4400 یورو است، اما هم‌اکنون این کالای ایرانی را می‌توان به مبلغ 35 میلیون تومان تولید و عرضه کرد، ضمن اینکه قابلیت تغییر جنس و تعداد گوی‌های شناور آن نسبت به محلی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه مواد شیمیایی و شوینده‌های موجود در مبادی ورودی آب به تصفیه‌خانه‌ها، قبل از فیلتراسیون روی سطح آب ایجاد کف می‌کند و این مسئله موجب کثیف‌شدن دیواره فیلترها و افزایش عملیات شست‌و‌شوی فیلترها می‌شود، اضافه کرد: با استفاده از پمپ سرباره می‌توان از شست‌و‌شوی بیش از حد فیلترها که موجب هدر رفت آب و مصرف زیاد برق می‌شود، جلوگیری کرد.
  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر