کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/10/18 13:32
گزارش پاون از آخرین وضعیت سامانه انتقال آب به سنندج؛

سامانه انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم و تصفیه‌خانه سنندج تابستان سال آتی به بهره‌برداری می‌رسد/ انتقال سالانه 57 میلیون متر‌مکعب آب به شهر سنندج با تکمیل این طرح آبرسانی

سامانه انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم و تصفیه‌خانه سنندج با پیشرفت فیزیکی 40 درصد، تابستان سال آینده به بهره‌برداری می‎رسد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سامانه انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم به طول 88 کیلومتر با ظرفیت هفت مترمکعب در ثانیه وظیفه دارد آب را با حجم ۱۶۰ میلیون مترمکعب در سال به دشت‌های شرق استان انتقال دهد؛ البته در میانه این سامانه خط انتقال دیگری به شهر سنندج جهت آب شرب شهر در حال اجراست که در ادامه به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.
هدف‌گذاری این سامانه با توجه به لزوم ارتقای کمی و کیفی آب سد قشلاق و افزایش کیفیت آب شرب سنندج، برنامه‌ریزی شده و بر همین اساس تصمیم گرفته شد تا سامانه خط لوله انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم تصفیه خانه سنندج در دستور کار قرار گیرد.
افق این پروژه برای تامین آب شرب 700 هزار نفری در سنندج بوده و با احداث این خط لوله سالانه 57 میلیون متر‌مکعب آب به تصفیه‌خانه شهر سنندج منتقل خواهد شد.
بر اساس آخرین اعلام شرکت آب و نیروی ایران، پیشرفت فیزیکی این پروژه تاکنون حدود 40 درصد بوده و در صورت تامین اعتبار لازم، تابستان سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
این گزارش می‌افزاید، سد آزاد نیز در 75 کیلومتری جاده سنندج – مریوان روی رودخانه آزاد واقع‌شده است. این سد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی با طول تاج 595 متر و ارتفاع 125 متر از پی، امکان ذخیره‌سازی 300 میلیون مترمکعب آب را دارد.
 
ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سنندج افزایش پیدا می‌کند
از آنجایی که تصفیه‌خانه موجود فاضلاب شهر سنندج فاقد ظرفیت لازم برای تصفیه پساب این شهر است، شرکت توسعه منابع آب نیرو از سال 1396 اقدام به توسعه و ارتقای تصفیه‌خانه شهر سنندج کرده است.
در بخش توسعه، ظرفیت تصفیه‌خانه موجود از 465 هزار نفر به 700 هزار نفر می‌رسد و در بخش ارتقا با جایگزینی روش A2O به جای لجن فعال و اضافه کردن واحد شیمیایی شاهد کاهش و به حداقل رساندن فسفر و نیتروژن در پساب خروجی خواهیم بود.
بر اساس این گزارش، هر تصفیه‌خانه شامل بخش‌های تصفیه فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی، گندزدایی و بخش لجن است که در حال حاضر بخش گندزدایی و تصفیه فیزیکی به‌طور کامل به اتمام رسیده و در مدار بهره‌برداری قرارگرفته است. کارهای ساختمانی بخش تصفیه بیولوژیکی، به‌طور کامل تمام شده و بخش عمده‌ای از تجهیزات این بخش خریداری و نصب شده که بخش کوچک باقیمانده تجهیزات آن آماده ارسال به کارگاه است که با تزریق اعتبار 50 تا 60 میلیارد تومان این بخش تا پایان سال 1400 در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
این گزارش حاکی است، در بخش لجن، توسعه فیلتر پرس انجام شده و واحد پردازش آن پیشرفت 80 درصدی دارد و ساختمان هاضم آن در مرحله خاکبرداری بوده که با تزریق اعتبار 150 میلیارد تومانی تا پایان شهریور 1401 قابل بهره‌برداری است.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر