کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/10/14 10:19
وزیر نیرو در بازدید از پروژه‌های آب و فاضلاب جنوب شرق تهران:

اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در اولویت قرار گیرد

وزیر نیرو در بازدید از پروژه‌های در حال اجرای شرکت آب و فاضلاب استان تهران در منطقه جنوب شرق استان با اشاره به سیاست دولت در اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، بر اهتمام و اولویت وزارت نیرو در اتمام این پروژه‌ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی اکبر محرابیان" صبح امروز در حاشیه بازدید از پروژه‌های شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرهای قرچک و پاکدشت، بر تسریع هرچه بیشتر روند تکمیل این پروژه‌ها تاکید کرد.

در این بازدید محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با ارائه گزارشی از روند انجام پروژه‌های فاضلاب در سطح استان تهران گفت: صنایع تولیدی باید به سمت استفاده از پساب تصفیه شده حرکت کنند تا ضمن توجیه‌ احداث تصفیه‌خانه، زمینه برای بازچرخانی آب فراهم شود.

وی افزود: طراحی شبکه فاضلاب قرچک حدود ۳۲۰ کیلومتر است که در فاز نخست ۱۲۰ کیلومتر آن با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان از محل منابع اجرا و با مجوزهای اخذشده بر اساس ماده ۵۶ مناقصه اجرای تصفیه‌خانه به ظرفیت ۳۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب برگزار شده است و تا پایان سال مراحل اجرای آن آغاز می‌شود.

بختیاری برآورد اولیه احداث تصفیه‌خانه قرچک را ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب، مشکلات تأمین اعتبار وجود دارد که باید از توان سرمایه‌گذاران و منابع داخلی و دولت برای تأمین این هزینه‌ها استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که در شهرستان‌های جنوب‌شرق تهران شامل پاکدشت، ورامین، پیشوا و قرچک صنایع و شهرک‌های صنعتی متعددی مستقر هستند و برای توجیه اجرای تصفیه‌خانه باید این صنایع به سمت استفاده از پساب سوق داده شوند.

مدیرعامل آبفای استان تهران ادامه داد: شهرک صنعتی عباس آباد پاکدشت، از آب سد ماملو استفاده می‌کند، از این رو نمی‌توان از ظرفیت این حوزه در احداث تصفیه‌خانه استفاده کرد و شهرک صنعتی قرچک نیز در سال ۹۸ تقاضای ۵۰ لیتر بر ثانیه آب داشت که با توجه به تأمین آب مورد نیاز، عملا موضوع استفاده از پساب را پیگیری نمی‌کنند.

وی افزود: ورامین، شهرستانی با قابلیت کشاورزی است و بیشتر پساب در این حوزه مصرف می‌شود که البته قیمت‌ها نیز هم‌خوانی با هزینه‌ها ندارد.
به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران در جنوب شرق تهران، عملیات احداث تصفیه‌خانه پیشوا انجام شده است و سه شهرستان ورامین، پاکدشت و قرچک فاقد تصفیه‌خانه فاضلاب هستند.

  • خبرنگار:رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر