کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/07/30 08:02
مدیرعامل برق حرارتی خبر داد:

500 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های خراسان‌رضوی افزوده می‌شود/ دومین واحد بخار نیروگاه فردوسی تابستان 1401 با شبکه سنکرون می‌شود

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه واحد دوم بخار نیروگاه فردوسی تابستان سال 1401 وارد مدار می‌شود، گفت: در تلاشیم تا پیک مصرف برق سال آینده حدود 500 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های استان خراسان رضوی بیفزاییم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در جریان بازدید خود از روند ساخت واحدهای بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی 1431 مگاواتی فردوسی با بیان این مطلب افزود: این مجموعه دارای 6 واحد گاز و سه واحد بخار 159 مگاواتی است که عملیات ساخت واحدهای بخار این نیروگاه در قالب طرح‌های بیع‌متقابل در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: ماموریت اصلی طرح‌های بیع‌متقابل ساخت بخش بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی از محل منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت است و در همین راستا ساخت بخش بخار نیروگاه فردوسی طی قرارداد بیع متقابل با شرکت تولید برق توس مپنا منعقد شده است و مکانیزم بازگشت سرمایه آن از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود.
طرزطلب اضافه کرد: در نیروگاه‌های گازی، حرارت واحدها از اگزوز بخش گاز با درجه حرارتی بین ۵۴۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد به محیط بیرونی خارج می‌شود که علاوه بر هدر رفت انرژی، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود اما در این طرح با استفاده از حرارت خروجی اگزوز واحدهای گازی و هدایت آن به تجهیزات بخش بخار، انرژی الکتریکی تولید می‌شود که این میزان انرژی تولیدی در هر واحد بخار سالانه معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی سوخت به همراه دارد.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در شمال‌شرق کشور به میزان 477 مگاوات، بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به حدود 50 درصد، دستیابی به صرفه‌جویی سوخت 795 میلیون مترمکعب برای کل بخش بخار و کاهش آلایندگی زیست‌محیطی از جمله اهداف اجرای این پروژه است.
وی با اشاره به اینکه نخستین واحد بخار این نیروگاه سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در تلاشیم تا دومین واحد بخار 159 مگاواتی این نیروگاه نیز تابستان سال آینده وارد مدار شده و به کمک شبکه سراسری برق کشور در روزهای اوج مصرف انرژی بیاید.
طرزطلب تاکید کرد: بر همین اساس درصددیم تا پیک سال آینده با به مدار آوردن واحد گازی نیروگاه‌های سبزوار و تربت‌حیدریه و همچنین واحد بخار نیروگاه فردوسی بتوانیم حدود 500 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های استان خراسان‌رضوی بیفزاییم.
نیروگاه سیکل‌ترکیبی فردوسی در کیلومتر 25 جاده مشهد به قوچان واقع شده است.
  • خبرنگار:رسول صادقی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر