کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/07/26 07:57

۶۰۰ هکتار از اراضی سد سنگرد سبزوار به سیستم آبیاری نوین مجهز شد

مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار از اجرای طرح سیستم‌های آبیاری نوین در ۶۰۰ هکتار از اراضی سد سنگر سبزوار خبر داد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد ثابتی مقدم" با اعلام این خبر گفت: کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌های اخیر استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را به یک ضرورت تبدیل کرده است و باید روند استقرار این تجهیزات شتاب بگیرد.
وی تصریح کرد: استفاده از روش‌های نوین آبیاری باعث صرفه‌جویی حدود ۷۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار می‌شود. آبی که با توجه به محدودیت منابع آبی برای پایداری کشاورزی امری ضروری است.
وی افزود: سد سنگر در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی سبزوار قرار دارد و برای بهره‌وری بهتر  از آب سد، سیستم‌های نوین آبیاری در بخشی از اراضی شرکت سهامی زراعی سد سنگرد در حال اجرا است.
مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار خاطرنشان کرد: ۱۰ میلیارد تومان بلاعوض و ۵ میلیارد تومان سهم آورده شرکت سهامی زراعی سد سنگرد سبب شد که ۶۰۰ هکتار از اراضی شرکت زیر آبیاری تحت فشار قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه اين سيستم از نظر اقتصادي بسيار مقرون به صرفه و از نظر بهره‌برداری زارع آسان و نزديك به روشهاي معمولي آبياري است، گفت: نصب این تجهیزات در کشت پاییزه و آب شرب  در این منطقه امری ضروری و موثر است.
ثابتی مقدم با اشاره به دلایل استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار در این شهرستان گفت: مهمترین دلایل استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در این شهرستان  وجود خرده مالک‌ها، وضعیت چاه‌های کشاورزی در منطقه، اقلیم آب و هوایی و شوری آب است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به سازه زیر کشت شهرستان و پیگیری های انجام شده در حدود ۵۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان برای اجرای سیستم های نوین آبیاری و انتقال آب و حدود ۷ هزار هکتار اراضی منطقه تحت سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته است.
مدیر امور منابع اب شهرستان سبزوار تصریح کرد: تاکنون ۱۸۴ هزار هکتار از اراضی خراسان رضوی به روش‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند که از نظر سطح اجرایی دومین استان موفق در کشور است.
  • خبرنگار:سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر