کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/07/17 18:35
وزیر نیرو در گفت‌وگو با خبرنگاران:

نخستین جلسه شورای جهادی آب برگزار شد/ آبرسانی به روستاها و مناطق محروم، از اولویت‌های دولت سیزدهم است/ لزوم بهره‌مندی از 150 گروه جهادی و تخصصی صنعت آب در کشور

وزیر نیرو از آبرسانی به روستاها و مناطق محروم، به‌عنوان یکی از موضوعات مهم دولت سیزدهم خبر داد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی‌اکبر محرابیان" عصر روز شنبه در حاشیه نخستین جلسه شورای جهاد آبرسانی که در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم دولت سیزدهم بحث آبرسانی به روستاها و مناطق محروم است. در راستای اجرای این سیاست شورایی در وزارت نیرو تشکیل شد که شورای جهاد آبرسانی نام دارد و منظور از ایجاد این شورا ایجاد یک تمرکز در بین نخبگان صنعت آب و گروه‌های جهادی، خیران و موثران در این حوزه است.
وی اضافه کرد: این شورا در پی این است که با ایجاد تمرکز، بسیج اعتبارات و استفاده از ظرفیت‌های قانونی و اجرایی این وزارتخانه، بتواند موضوع آبرسانی را به مناطق مختلف کشور به‌ویژه بحث روستاها و مناطق محروم را در مدت زمان معین در اولویت قرار دهد و به روستاهای فاقد آب و روستاهایی که منابع آب لازم و مطمئن را ندارند، آبرسانی کند.
وزیر نیرو با اشاره به جلسه امروز شورای جهاد آبرسانی خاطرنشان کرد: امروز اولین جلسه شورا تشکیل دادیم و در خصوص منشور این شورا گفت‌وگو کردیم. اعضا همه یک‌زبان بودند که اقدامات مدنظر را بتوانیم در مدت زمان معینی به ثمر برسانیم.
وی افزود: طی قولی که دادیم تا پایان دولت سیزدهم درصد برخورداری روستاها را که در حال حاضر 75 درصد است، به رقم 90 درصد برسانیم؛ این مهم به این معناست که باید کاری خیلی جدی و جهادی صورت بگیرد تا بتوانیم به این میزان برخورداری در جمعیت روستایی کشور برسیم.
محرابیان تاکید کرد: باید بتوانیم اعتباراتی که در حال حاضر در بودجه است را محقق و جذب کنیم و از توان گروه‌های مختلف خیری و جهادی که در حال حاضر حدود 150 گروه فعال و تخصصی این موضوع را دنبال می‌کنند، بهره‌مند شویم.
وزیر نیرو تصریح کرد: در مدت زمان معینی اینچنین پروژه‌ها را شناسایی کرده و به مردم معرفی خواهیم کرد. گروه‌های جهادی‌ را که می‌توانند در این زمینه به وزارت نیرو کمک کنند نیز شناسایی کرده و با محوریت شرکت‌های آبفای استانی از توان و پتانسیل آن‌ها استفاده کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه سال آبی 00-99 را که پشت سر گذاشتیم یکی از کم بارش‌ترین سال‌ها در بین ۵۰ سال اخیر بود و میزان بارش‌ها نیز 37 درصد نسبت به شرایط نرمال کاهش داشت. این مهم موجب کاهش جدی ذخایر مدیریت آب کشور شد تا جایی که امروز در مجموع حدود ۱۹ میلیارد متر مکعب ذخیره داریم.
وی ادامه داد: این موضوع می‌طلبد که در بخش‌های مختلف حوزه، مصرف و تقاضای خود را مدیریت کنیم تا بتوانیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم و ان‌شاءالله شاهد بارش‌های وسیع باشیم تا ذخایر تامین و سدها نیز پر از آب شود.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر