کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1400/05/13 07:10

ضرورت توجه به نکات ایمنی در برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر

مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، از تمامی شهروندان درخواست کرد به منظور جلوگیری از برق گرفتگی و بروز خسارات جبران ناپذیر جانی و مالی، توصیه‌های ایمنی را در زمان برگزاری مراسم عزاداری‌های ماه محرم و صفر جدی گرفته و رعایت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "وحید قاضی پور"، در این باره اظهار داشت: همه ساله با فرا رسیدن ماه محرم، مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در سراسر کشور و استان برگزار می‌شود و به همین منظور از روزهای قبل، بسیاری از هموطنان اقدام به آماده‌سازی اماکن مذهبی، تکایا و هیات برای برپایی مراسم و پذیرایی از عزاداران می‌‌نمایند، که رعایت اصول ایمنی در این نقاط بسیار حائز اهمیت بوده و بروز بی‌احتیاطی در این زمینه می‌تواند جان افراد را به خطر بیاندازد.
وی با بیان اینکه کارکنان صنعت توزیع برق در سراسر استان همواره آماده همکاری در تأمين برق مطمئن و پایدار هستند، اظهار داشت: استفاده از روش‌هاي غيراستاندارد و نا ایمن در تأمين برق، در ایام سوگواری و عزاداری اباعبدالله الحسين (ع) موجب بروز خطرات جاني و خسارت‌هاي مالي براي افراد خواهد شد که این امر توجه به موارد ایمنی را دوچندان می‌کند.
قاضی پور اضافه کرد: از آنجا که در زمان برگزاری مراسم عزاداری، هیئت و دسته‌های عزاداری از وسایلی مانند بیرق، علم، کتل و غیره استفاده می‌کنند، گاهی اوقات شاهد حوادث ناگواری نظیر برق گرفتگی، آتش سوزی و... ناشی از برخورد این وسایل با شبکه‌های توزیع برق هستیم که صدماتی را به دنبال داشته است.
مدیر دفتر ایمنی وکنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس به نحوه تامین برق هیئت‌های مذهبی اشاره کرد و بیان داشت: مسئولان هیئت‌ها می‌توانند ضمن مراجعه به مدیریت‌های برق و اداره‌های تابعه نسبت به ثبت نام و اخذ انشعاب موقت اقدام نموده و از هرگونه دخالت غیرمجاز در تاسیسات برق رسانی منصوبه و وصل خودسرانه، غیر ایمن و غیرمجاز انشعاب برق توسط اعضا و یا مسئولان هیئت‌های مذهبی پرهیز نمایند.
​این مقام مسئول بر ضرورت توجه و بررسی تجهیزات برقی مورد استفاده در این برنامه ها، نیز تاکید کرد و اظهار داشت: بایستی تجهیزات برقی مورد استفاده هیات های مذهبی نظیر سه راهه برق، کابل، تابلوهای برقی و ... قبل از شروع مراسم عزاداری توسط مسئولین هیات مورد بازرسی دقیق قرار گیرند تا نواقص احتمالی آنها برطرف شوند.
قاضی پور، همچنین گفت: در راستای حفظ سرمایه ملی و محیط زیست و ترویج فرهنگ مصرف بهینه انرژی برق، برای تامین روشنایی محل‌های برپایی مراسم به‌جای لامپ‌های پرمصرف (مدادی یا رشته‌ای) از لامپ‌های کم مصرف یا ال ‌ای دی استفاده شود.
  • خبرنگار:لیلا رحمان ستایش
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر