کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/05/09 09:28

تامین 20 درصد از منابع آب شهر کرمانشاه از سد گاومیشان/ رکورد مصرف بیش از 7 هزار لیتر بر ثانیه آب در یک روز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به تامین 20 درصد از منابع آب شهر کرمانشاه از سد گاومیشان، گفت: امسال با خشکسالی بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم و تاثیر این خشکسالی بیشتر بر تامین منابع آب شرب بوده که چشمه و یا چاه است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا کاکاوند" با اعلام این خبر، افزود: مابقی منابع تامین آب استان از چشمه و چاه است که با کاهش 70 درصدی آبگیری چشمه‌ها مواجه هستیم، چاه‌ها یا خشک شده‌اند و یا چهار لیتر بر ثانیه افت آبگیری داشته‌اند.
وی اضافه کرد: چون از زمستان گذشته پیش بینی شد که سال سختی پیش رو است جلسات مستمر و پیگیری‌هایی انجام شد و اکنون که در اوج گرمای تابستان قرار داریم به نسبت سال‌های گذشته در وضعیت بهتری هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه یادآور شد: در آبرسانی به شهرهای استان به جز «کرمانشاه» و «بانه‌وره» در پاوه مشکلی وجود ندارد. در روستاها نیز طی سال گذشته در همین ایام مشابه نزدیک به 180 روستا با تانکر آبرسانی می‌شد و اما در حال حاضر این رقم به  137 روستا رسیده که گویای بهترشدن وضعیت است. ناگفته نماند بیشتر نارضایتی مردم به ویژه در روستا بر اثر توزیع آب است که به عوامل متعددی همچون سوختن پمپ آب در روستا مرتبط است.
وی با تاکید براینکه متولی تامین آب شهر کرمانشاه آب منطقه‌ای است که طرح تامین آب از سد گاوشان را در نظر دارد، گفت: قرار بر این بود این طرح در سال 94 به بهره برداری برسد که هنوز انجام نشده ولی گفته شده که در این هفته به بهره‌برداری خواهد رسید و با بهره برداری از این فاز به صورت اضطراری بیشتر مشکلات حل می‌شود.
این مسئول ادامه داد: برخی محلات کرمانشاه با افت فشار مواجه بوده و برخی محلات نیز در ساعاتی با قطعی آب مواجه هستند که اوج این مشکل در روز عید قربان امسال بود. به شدت مصرف آب در این روز بالا رفت و پیک مصرف آب در این روز هفت هزار و 130 لیتر بر ثانیه در شهر کرمانشاه گزارش شد که رکوردی بی‌سابقه بوده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه اضافه کرد: طی آن روز، برخی مناطق مثل شهرک مهدیه با مشکل مواجه شد که به ناچار خط اضطرار برای آنان در نظر گرفته شد و برخی مناطق مثل سراب قنبر، باغ نی، فدک و جعفرآباد نیز با مشکل مواجه شد که چند روز بعد مشکل رفع شد.
وی با ابراز پوزش به دلیل قطعی‌های ناخواسته و یا افت فشار آب در برخی محلات افزود: سال سختی پیش رو داریم و باید مصرف را مدیریت کنیم. این مصرف نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه به نسبت مشابه سال گذشته نزدیک به 12 درصد افزایش داشته است.
کاکاوند با بیان اینکه در مجموع با هزار لیتر بر ثانیه در شهر کرمانشاه با کمبود آب مواجه هستیم، افزود: قطعا باید مدیریت مصرف صورت گیرد و آبیاری باغات و مزارع چه در شهر و چه در روستا نباید از آب شرب انجام شود.
  • خبرنگار:علی مرادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر