کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1400/05/05 12:32

بهره‌برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی روی کانال پساب در کشور

مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا از احداث و بهره‌برداری از فاز اول نخستین نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 423 کیلووات روی کانال پساب خبر داد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی شب نورد" با اعلام این خبر گفت: این نیروگاه خورشیدی با ظرفیت قراردادی 970 کیلووات با حجم سرمایه‌گذاری 10 میلیارد تومان برای اولین بار در کشور روی سطح کانال‌های خروجی پساب تصفیه‌خانه جنوب تهران نصب و راه‌اندازی شده است.
مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا اظهار داشت: از ویژگی بارز احداث این نیروگاه جلوگیری از تبخیر آب از سطح کانال است و که ضمن استفاده از یک سطح بدون استفاده، به‌عنوان یک راه حل کارآمد برای مقابله با کم‌آبی می‌بایست در کشور توسعه یابد.
وی با بیان اینکه در ساخت این نیروگاه خورشیدی از ۱۲۲۹ پنل خورشیدی ساخت داخل استفاده شده است، گفت: این نیروگاه قابلیت تولید سالانه بیش از یک‌میلیون و 699 هزار کیلووات‌ساعت انرژی پاک را دارد.
شب نورد خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این نیروگاه‌ خورشیدی هر ساله مانع از انتشار 1173 تُن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست می‌شود، همچنین سالیانه از مصرف 374 هزار لیتر آب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی 483 هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.
وی افزود: احداث نیروگاه‌‌ یاد شده در دوره ساخت و بهره‌برداری برای 10 نفر اشتغال مستقیم و برای 25 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.
  • خبرنگار:الهام شاه‌حسینی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر