کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1400/01/28 11:38

نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی چناران در خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید

نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی چناران در استان خراسان رضوی به شبکه سراسری برق متصل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی شبنورد"، مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا با اعلام این خبر افزود: نیروگاه یک مگاواتی استان خراسان رضوی در منطقه چناران در زمینی به مساحت 1.5 هکتار و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شده که به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
وی اظهار داشت: با بهره‌برداری این نیروگاه از انتشار 1372 تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری به‌عمل آمده و به میزان 437 مترمکعب سالیانه از مصرف آب کاسته خواهد شد. همچنین این نیروگاه یک مگاواتی باعث صرفه‌جویی سالیانه 564 هزار مترمکعب گاز طبیعی در فرآیند تولید برق کشور خواهد شد.
مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا، میزان سرمایه‌گذاری برای احداث این نیروگاه را 15 میلیارد تومان اعلام و عنوان کرد: ساخت این نیروگاه مجموعاً برای 50 نفر در زمان ساخت و برای 5 نفر در زمان بهره‌برداری، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده است.
استان خراسان رضوی با برخورداری از جذب قابل توجه تابش انرژی خورشیدی به عنوان یکی از استان‌های مستعد کشور در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر مطرح بوده و تاکنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این منطقه به 58.48 مگاوات رسیده است که 19.19 مگاوات از آن به نیروگاه‌های خورشیدی اختصاص دارد.


  • خبرنگار:الهام شاه‌حسینی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر