کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/01/17 10:45

نصب ایستگاه باران‌سنجی در موسسه تحقیقات آب

ایستگاه باران‌سنجی در موسسه تحقیقات آب، با هدف فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی نصب و به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ این ایستگاه شامل یک دستگاه باران سنج و یک دستگاه حسگر دما بوده که به منظور ثبت اطلاعات بارش و دمای لحظه‌ای در محل موسسه تحقیقات آب به بهره‌برداری رسید.
بر اساس این گزارش، رئیس موسسه تحقیقات آب هدف اصلی انجام این پروژه را مقایسه مقادیر بارش واقعی با مقادیر بارش پیش‌بینی شده توسط مدل‌های پیش‌بینی بارش که در سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب موسسه تحقیقات آب ارائه می‌شوند، عنوان کرد و گفت: دستگاه بارانسنج از نوع بارانسنج‌های باکتی (Tipping Bucket) و حسگر دما از نوع مقاومتی است که در آزمایشگاه کالیبراسیون موسسه تحقیقات آب به عنوان یکی از آزمایشگاه‌‌های مرجع کالیبراسیون تجهیزات آب و هواشناسی کشور، کالیبره و صحت سنجی شده است.
"محمدرضا کاویانپور" با بیان اینکه دستگاه بارانسنج مجهز به سیستم گرمایشی ذوب برف و سیستم ثبات به منظور مخابره اطلاعات ثبت شده است، افزود: دقت دستگاه بارانسنج 0.1 میلی‌متر و دقت حسگر دما 0.01 درجه سانتی‌گراد بوده و مقادیر باران و دمای ثبت شده، به‌طور مداوم روی سرورهای موسسه ثبت و ذخیره می‌شوند.
وی ادامه داد: این اطلاعات در وب سایت موسسه تحقیقات آب بزودی بارگذاری شده و از روش‌های مختلف و به‌صورت رایگان (مانند وب سرویس) در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.
  • خبرنگار:سیما عبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر