کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/01/15 12:22
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان خبر داد:

اجرای 2 پروژه برای کاهش تنش آبی شهر زاهدان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: 2 پروژه‌ مهم برای جبران بخشی از کمبود آب پرتنش‌ترین شهر استان در دست اجراست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی" با اعلام این خبر افزود: در زمان کنونی برای افزایش میزان ظرفیت تولید آب، منابع آبی جدیدی وجود ندارد و آب شرب زاهدان از چاه نیمه‌های سیستان تأمین می‌شود که خود وابسته به رودخانه هیرمند است و شرایط پایداری ندارد.
قاسمی با بیان اینکه زیرساخت‌های فعلی جوابگوی نیاز روزافزون و رشد بی‌رویه جمعیت مرکز پهناورترین استان کشور نیست، افزود: با وجود اینکه همواره تلاش شده تا خدمات‌رسانی به بهترین شکل به مشترکان ارائه شود، اما متاسفانه طی سالیان اخیر با رشد بی‌رویه جمعیت و همچنین بروز خشکسالی‌های متوالی در سطح استان، این امر تأمین آب شرب را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.
وی افزود: در سالی که گذشت مشترکان جدیدی در حاشیه شمال شهر و 100 درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن مهر سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق، اضافه شدند این در حالی است که ظرفیت تولید آب زاهدان که حدود 1750 لیتر در ثانیه بوده ثابت مانده و زاهدان با کمبود 800 لیتر در ثانیه آب به یکی از پرتنش‌ترین شهرهای استان در تابستان‌ها و زمان پیک مصرف تبدیل شده است.

به صدا درآمدن زنگ تنش آبی با کاهش 96 درصدی بارش‌ها
وی افزود: همچنین در سالی که گذشت سیستان و بلوچستان رتبه اول کم‌بارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داد و با کاهش 96 درصدی بارندگی، زنگ تنش آبی بیش از گذشته به صدا درآمد و برای استانی که تأمین آب شرب 18 شهر آن وابسته به بارش‌های سالیانه است شرایط بحرانی را رقم زده است.
مدیرعامل آبفای استان ادامه داد: از سوی دیگر عجین شدن زندگی مردم با ویروس منحوس کرونا که خود به تنهایی باعث افزایش 23 درصدی مصرف  آب مشترکان نسبت به دوران مشابه گذشته شده است نیز مزید بر علت شده تا تابستان‌های سختی را پیش رو داشته باشیم.
قاسمی با اشاره به اینکه مصرف صحیح را باید از الان آغاز کنیم، اظهار داشت: تغییر در سبک زندگی برای سازگاری با کم‌آبی امری ضروری است و می‌بایست حتی‌المقدور از آب شربی که با هزینه بالا و زحمت زیاد تهیه می‌شود، محافظت کرد.
وی افزود: هر فرد با مصرف بهینه می‌تواند حافظ و حامی منافع جمعی باشد و افراد جامعه با علم و اطمینان از اینکه هر رفتاری که به سود جامعه باشد به سود آنها نیز هست و هر کاری که زیانی به جامعه برساند به آنها هم ضرر می‌زند، باید مسئولانه رفتار کنند؛ چرا که هر چقدر مخازن موجود آب ما کمتر و صحیح‌تر مصرف شود ما تابستان بهتری را پشت سر خواهیم گذاشت.

اجرای 2 پروژه مهم برای کاهش تنش آبی
وی ادامه داد: در سال گذشته 2 پروژه‌ مهم برای جبران بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را آغاز کردیم و در این راستا در گام نخست اقدامات لازم جهت راه‌اندازی فاز چهارم آب شیرین‌کن زاهدان با ظرفیت 15 هزار متر مکعب در شبانه روز، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ 620 میلیارد ریال صورت پذیرفت که درحال حاضر 10 هزار متر مکعب آن آماده است.
وی با بیان اینکه با احتساب هر متر معکب برای یک مشترک در تابستان، این پروژه مشکل ۱۵ هزار خانوار را حل خواهد کرد، بیان کرد: سال 98 نظر مساعدی از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب به استان صورت گرفت که به واسطه آن ۴۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی کشور که مجموع آن زیر ۵۰۰ میلیارد تومان بود، معادل ۱۰ درصد به سیستان و بلوچستان رسید.
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در همین راستا پروژه‌هایی را در استان برای رفع تنش آبی شروع کردیم که دومین و شاخص‌ترین آن طرح تأمین آب اضطراری شهر زاهدان از دشت حرمک با عملیات حفر و تجهیز 6 حلقه چاه و اجرای 23 کیلومتر خطوط جمع‌آوری و انتقال، 48 کیلومتر خطوط انتقال نیرو و بهره گیری از قطعات اجرا شده‌ خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان و افزایش ظرفیت تأمین به میزان 250 لیتر بر ثانیه با اعتباری بیش از 650 میلیارد ریال است.
وی در خاتمه عنوان کرد: در اقدامی ضربتی و جهادی تاکنون پنج مرحله از اتصال خط انجام شده است و در تلاشیم این پروژه را هرچه سریع‌تر به سرانجام برسانیم و امید است با اجرای پروژه‌های میان‌مدت و بلندمدت، تنش آب شرب به حداقل برسد.
  • خبرنگار:نازنین کاوه بیرجندی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر