کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/01/11 08:53
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان خبر داد:

فاز نخست طرح آبرسانی از سد سُهران به گوهرانِ بشاگرد در هرمزگان آماده بهره‌برداری است/ تکمیل سامانه شیرین‌سازی و انتقال آب بندرعباس

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان گفت: فاز نخست آبرسانی از سد سهران بشاگرد به گوهران تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امین قصمی" با اشاره به اینکه این طرح با هدف ایجاد منابع پایدار آبی در شرق هرمزگان اجرایی و تکمیل شده است، افزود: با بهره‌برداری از این طرح شهر گوهران و ۵۷ روستای مسیر با جمعیتی برابر ۲۲ هزار نفر  از آب شرب پایدار بهره‌مند خواهند شد.
وی با اشاره به هزینه‌های انجام شده در این پروژه مهم یادآور شد: تاکنون ۴۷۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولت در بخش ملی و استانی و ۳۲۰ میلیارد ریال نیز از محل کمک‌های دفتر مقام معظم رهبری در این طرح هزینه شده است.
قصمی، مشارکت بنیاد برکت ستاد اجرای فرمان امام «ره»، برای اجرای فاز نخست طرح آبرسانی از سد سهران به گوهران را ۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد که تاکنون ۳۹ میلیارد ریال آن تامین شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان با تاکید بر اینکه با تکمیل این طرح در شرق استان تابستان کم تنشی را شاهد خواهیم بود، در خصوص جزئیات این طرح گفت: حجم عملیات این طرح شامل ۴۲ کیلومتر طول کلکتور، سه باب ایستگاه پمپاژ اصلی، ۲۰ باب مخازن ذخیره با ظرفیت ۳۳۳۰ متر مکعب بوده و دبی مصرفی و ظرفیت خط انتقال آن نیز ۶۵ لیتر بر ثانیه است.

بهره‌برداری از سامانه شیرین‌سازی، انتقال و ذخیره آب بندرعباس
قصمی همچنین در ادامه از افتتاح فاز نهایی سامانه شیرین سازی، انتقال و ذخیره آب شرب کلان شهر بندرعباس به دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدیو کنفرانس و با حضور استاندار هرمزگان در روزهای آتی خبر داد و گفت: این سامانه شامل تکمیل فاز نهایی آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی، خط انتقال 33 کیلومتر از آب شیرین‌کن بندرعباس تا مخازن داماهی به قطر 1400 میلی‌متر و مخازن 30 هزار مترمکعبی داماهی بوده که آماده بهره‌برداری است.
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان افزود: اعتبار هزینه شده برای اجرا و تکمیل سامانه شیرین‌سازی، انتقال و ذخیره در مجموع 14 هزار و 250 میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد: با بهره‌برداری از این سامانه منابع آبی کلان شهر بندرعباس از پایداری کامل برخوردار خواهد شد و سهم این کلان شهر از منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی کاهش می‌یابد.
  • خبرنگار:زهرا بیگلری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر