کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/12/29 12:03

امضای قرارداد سرمایه‌گذاری برای احداث تاسیسات فاضلاب 25 روستای اصفهان

قرارداد سرمایه‌گذاری احداث تاسیسات فاضلاب 25 روستای استان اصفهان میان شرکت ذوب آهن و شرکت آبفای استان اصفهان در حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور و نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی به امضا رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این مراسم گفت: استان اصفهان از ابتدای تشکیل این صنعت، همواره در کشور پیشگام بوده است، به‌طوری‌که اولین تاسیسات آبرسانی مدرن و زیرساخت‌های جمع آوری شبکه فاضلاب در این استان ایجاد شده است.
"حمیدرضا جانباز" با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال آبی جاری افزود: پیش‌بینی‌ها بیانگر آن است که از نظر منابع آبی تابستان سختی پیش رو داشته باشیم  و فلات مرکزی ایران به‌ویژه حوضه آبریز زاینده‌رود با محدودیت مواجه است و امضای این قرار داد کمک شایانی به شرکت ذوب آهن در رفع نیازهای آبی می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت عنوان کرد: در یک دهه گذشته استان اصفهان در جذب مشارکت بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌های آبفا در سطح استان بسیار موفق عمل کرده است.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: با مدیریت هوشمند شرکت آبفای استان اصفهان در سال‌های اخیر تحول و انقلاب بزرگی در صنعت آبفای استان اصفهان ایجاد شده است.
"ناصر موسوی لارگانی" گفت: با توجه به محدودیت منابع دولتی برای ایجاد زیرساخت‌ها، اگر از توان بخش خصوصی استفاده نشود، بهره‌مندی مردم از خدمات آبفا بسیار زمان بر می‌شود، اما در حال حاضر انتظار می‌رود با مشارکت بخش خصوصی اجرای شبکه فاضلاب در روستاها در حداقل زمان ممکن صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه برای اولین بار در کشور اجرای تاسیسات فاضلاب در روستاها با سرمایه گذاری بخش خصوصی عملیاتی شده است، اظهار کرد: این پروژه با سرمایه گذاری شرکت ذوب آهن اصفهان به روش بیع متقابل به مبلغ 289 میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت.
"هاشم امینی" افزود: به دنبال انعقاد این تفاهم‌نامه 255 کیلومتر شبکه فاضلاب در 25 روستا و توسعه تصفیه‌خانه فولادشهر اجرایی می‌شود.
وی گفت: در چند سال اخیر بالغ‌بر 2 هزار و 662 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه توسعه و احداث تاسیسات فاضلاب در سطح استان اصفهان انجام شده است.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به روش‌های مختلف سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش فاضلاب در استان افزود: هزار و 190 میلیارد تومان به روش بیع متقابل، هزار و 400 میلیارد تومان در قالب فایناس خارجی و 46 میلیارد تومان فایناس داخلی برای ایجاد زیرساخت‌های تاسیسات فاضلاب در استان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.
وی با اشاره به جمعیت تحت پوشش این طرح افزود: با اجرای تاسیسات فاضلاب در 25 روستای فلاورجان  جمعیتی بالغ بر 48 هزار و 500 نفر از خدمات شبکه فاضلاب بهره‌مند می‌شوند که این امر تاثیر بسزایی در ارتقای بهداشت عمومی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی دارد.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با بیان اینکه به دلیل مجاورت فلاورجان با رودخانه زاینده رود، احداث تاسیات فاضلاب در روستاهای آن ضروری است، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی تاسیسات فاضلاب در روستاهای فلاورجان در دستور کار قرار گرفت که این مهم با سرمایه گذاری بخش خصوصی مهیا شد.
امینی با بیان اینکه استان اصفهان همواره در زمینه راه‌اندازی تاسیسات فاضلاب در کشور پیشتاز بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر 32 تصفیه‌خانه فاضلاب در مدار بهره برداری قرار دارد، 8 هزار و 132 کیلومتر طول شبکه فاضلاب، 485 کیلومتر طول خطوط انتقال فاضلاب و تعداد انشعابات نصب شده فاضلاب 695 هزار و 268 فقره در استان اصفهان است که این امر بیانگر پیشرو بودن اصفهان در اجرای تاسیسات فاضلاب در کشور است.
در ادامه منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: مسئولیت اجتماعی تامین آب پایدار، عامل اصلی مشارکت ذوب آهن در سرمایه گذاری اجرای تاسیسات فاضلاب در 25 روستای استان اصفهان است.

  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر