کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/01/03 08:53
یادداشت روز جهانی آب؛

باور تجديد‌پذيری منابع آب در عین محدودیت

حمیدرضا کشفی، معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

از سال 1993 به این سو، بیست و دوم مارس (مطابق با دوم فروردین ماه) هر سال، به نام «روز جهانی» آب نامگذاری و گرامی داشته می‌شود. هدف از این نامگذاری جلب توجه و آگاهی بخشی به موضوع‌های کلان آب و حمایت و تسهیل در دستیابی به هدف ششم تعیین شده در سند جهانی توسعه‌ پایدار، به عنوان «آب و بهداشت برای همه تا سال 2030» تعیین شده است.
پوشیده نیست که در روزگار ما، منابع محدود آب شیرین کره‌ی زمین که زیربنای حیات و تداوم زندگی در خشکی‌ها هستند، در معرض تهدیدهای گسترده‌ی ناشی از جمعیت در حال رشد، افزایش تقاضاهای بخش کشاورزی، صنعتی و تغییرات ناخواسته‌ اقلیمی قرار دارند. در چنین شرایطی هر کشور و منطقه سعی دارد تقاضاهای آب را با نگاه به موجودی منابع آبی در اختیار، متعادل و هم‌آهنگ سازد و به ناچار خواسته‌ها و نیازهای آبی بسیاری از متقاضیان تعدیل و یا برآورده نمی‌شود.
موضوع امسال روز جهانی آب، «ارزش‌گذاری آب» است که در پی کنکاش و پاسخ به این پرسش است که ارزش واقعی آب چیست؟ و چگونه از این ماده‌ی ارزشمند و بی‌بدیل حیات، به درستی می‌توان محافظت و استفاده کرد؟ به یاد داشته باشیم که در روزگار ما، موضوع آب، دیگر یک موضوع صرف مهندسی نیست و نقش آن به یک پدیده‌ اجتماعی تغییر یافته است. موضوع آب و مشکلات آن، در عین آن که بیشتر جنبه‌ فنی و مهندسی دارد، به عنوان کالایی با ابعاد و پیامدهای اقتصادی، زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی مطرح است.
به راستی ارزش آب، بسیار بیشتر از بهایی است که برای آن پرداخت می‌شود. آب در تداوم زندگی و تأمین نیازهای پایه‌ی فردی و بهداشتی، در فرهنگ، آموزش، اقتصاد و یکپارچگی محیط طبیعی ما، ارزش بسیار زیاد و پیچیده‌ای دارد که اگر هر یک از این متغیرها، نادیده گرفته شود، خطر سوء مدیریت، این منابع محدود را تهدید خواهد کرد. بدون درک جامع و فراگیر از ارزش واقعی و چند وجهی آب، از این منابع حیاتی، به درستی نمی‌توان محافظت و از آن به نفع همگان بهره‌برداری کرد.
از یاد نبریم که منابع آب، در عین تجديد‌پذيری، محدود بوده و باید مانند يك كالاي كمياب باید تلقي شوند. آب را به طور نامحدود و يا به هر اندازه كه مورد تقاضا است، نمي‌توان توليد يا خريد و فروش كرد و به ضرورت، به طور اشتراكي با ديگر بهره‌برداران بايد استفاده شود و ارزش استراتژيك در حفظ حيات و اكوسيستم دارد. نباید آن را همانند منبعي تلقي كرد كه تنها بر مبناي اهرم‌هاي اقتصادي بازار تخصيص مي‌يابد و يا در مزايده، به بالاترين قيمت فروخته مي‌شود. در عین حال خدمات مربوط به تامين آب، اغلب در شرايط انحصاري ارائه مي‌شود و به سرمايه‌گذاري‌های کلان نیازمند است. این ویژگی‌ها، تامل و نگاه به آب را واقعی‌تر و قدر و ارزش آن را افزون‌تر می‌سازد.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر