کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/12/05 09:41
مدیر دفتر حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات ساتکاب عنوان کرد:

بومی‌سازی پایش و امنیت شبکه برق ایران با یک دهم هزینه وارداتی از اروپا

مدیر دفتر حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات ساتکاب گفت: با تجاری‌سازی محصولات «سامانه شبیه‌سازی سخت افزاری شبکه برق، رله و سیستم‌های حفاظت، اندازه‌گیری و پایش شبکه»، علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، امکانِ درآمدزایی از طریق صادرات به دیگر کشورها فراهم می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی‌اکبر رجلی‌نوده" در حاشیه بازدید از پارک فناوری دانشگاه تهران و پروژه ساخت «سامانه شبیه‌سازی سخت افزاری شبکه برق، رله و سیستم‌های حفاظت، اندازه‌گیری و پایش شبکه»، با اشاره به اینکه پروژه مذکور در راستای تامین پایداری، حفاظت و امنیت شبکه برق تعریف و اجرا شده است، افزود: ساخت «دستگاه‌های فوق، توسط محققان حاضر در این مرکز با راهبری و هدایت مهدی داورپناه، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران عملیاتی شده است. 
مدیر دفتر حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات شرکت ساتکاب با بیان اینکه از جمله مهمترین تکنولوژی‌های سامانه پايش گسترده در يک شبکه هوشمند، دستگاه‌های اندازه‌گيری هستند، اظهار کرد: اين تجهيزات پس از نصب در ایستگاه‌های شبکه برق مي‌توانند وضعيت متغیرهای نقاط مختلف شبکه برق را با دقت و سرعت بسيار بالا اندازه‌گیری کرده و اين اطلاعات را در بستر فیبر نوری و به طور همزمان با برچسب ساعت جهاني از طريق سیستم ماهواره‌ای GPS به مرکز پایش مديريت شبکه برق ارسال کنند.
وی ادامه داد: نمونه مشابه خارجی این دستگاه‌ها پیش از این، از برخی شرکت‌های اروپایی با قیمت‌های بسیار کلان خریداری و وارد می‌شد، اما در حال حاضر، با ساخت آنها توسط نخبگانِ جوانِ ایرانی، این محصولات فقط با یک دهم هزینه وارداتی، در داخل کشور تولید شده و از مزایایی چون «کیفیت و قابلیت بالا»، هزینه ارزی پایین (صرفه جویی ارزی) و پشتیبانی و خدمات فنی داخلیِ برخوردارند. 
رجلی‌نوده، ایجاد فرصت برای رقابت با نمونه‌های خارجی در صنعت برق کشورهای همسایه را از جمله ویژگی‌های دستیابی به این فناوری‌ عنوان کرد و گفت: سامانه‌های مذکور، از جمله فناوری‌های نوین جهانی بوده که در زمینه مطالعات و کنترل شبکه برق کاربرد داشته و اندازه‌گیری پارامترهای اصلی شبکه را محقق می‌سازند.
وی با بیان اینکه، تولید این دستگاه با استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است، اظهار امیدواری کرد، با تجاری سازیِ آن در آینده نزدیک، علاوه بر تحقق صرفه‌جویی ارزی، فرصتی برای ورود به بازارهای جهانی به‌عنوان یکی از معدود دارندگان این تکنولوژی در جهان را فراهم کنیم.
لازم به ذکر است، «ساتکاب» به عنوان شرکت مادر تخصصی وزارت نیرو، مسئولیت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در راستای تحقق ساختِ داخل، تجاری‌سازی و توسعه فناوری‌های به‌دست آمده در مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور مرتبط با حوزه صنایع آب، برق و آبفا را به‌عهده دارد.
  • خبرنگار:مهری بهزادپور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر