کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/11/25 11:52
نگاهی به وضعیت‌ بارش در استان‌های کشور از ابتدای سال آبی‌جاری؛

وضعیت نامناسب بارندگی‌ها در نیمه جنوبی کشور/ افت 91 درصدی بارش‌های سیستان و بلوچستان نسبت به متوسط بلندمدت

میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی‌جاری(ابتدای مهرماه) تا هفته سوم بهمن‌ماه از وضعیت نامناسب بارندگی‌ها در نیمه جنوبی کشور در این مدت حکایت داشته و افت 91 درصدی بارش‌های استان سیستان و بلوچستان نسبت به متوسط بلندمدت را نشان می‌دهد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با 453.7 میلی‌متر، کهگیلویه‌و‌بویراحمد با 388.3 میلی‌متر و مازندران با 260.4 میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.
در حال حاضر 24 استان کشور بارش‌های کمتری را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سیستان و بلوچستان با 5.1 میلی‌متر، هرمزگان با 16.2 میلی‌متر و خراسان‌جنوبی نیز با 32.29 میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفته سوم بهمن‌ماه بوده‌اند.
طبق این آمار، میزان بارندگی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان نسبت به متوسط بلندمدت (52 ساله) به ترتیب 91 و 84 درصد کاهش داشته است، همچنین میزان بارندگی استان‌های قزوین و آذربایجان شرقی نیز در مقایسه با میانگین بلندمدت (52 ساله) به ترتیب دارای 18 و 15 درصد افزایش است.
میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری(ابتدای مهرماه) تا هفته سوم بهمن‌ماه به 88.6 میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته کاهش 41 درصدی و در مقایسه با میانگین 52 ساله کاهش 28 درصدی را نشان می‌دهد.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر