کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/11/25 09:13
توضیحات توانیر درباره گزارش کیهان؛

هیچ محدودیتی در تامین برق نداریم

شرکت توانیر اعلام کرد: این شرکت با صراحت و قاطعیت اعلام می‌دارد که هیچ محدودیتی در تامین برق به لحاظ ظرفیت نیروگاهی یا شبکه انتقال و توزیع در کشور وجود ندارد.

پیرو انتشار مطلبی با عنوان «خاموشی‌های سؤال‌برانگیز زمستانی» در روزنامه مورخ 8 بهمن ماه روابط عمومی توانیر توضیحاتی ارسال کرده که در آن آمده است:
1- با توجه به ظرفیت نصب شده، نیروگاه‌های کشور قادر به پاسخگویی نیاز مصرف تا بیش از 1.5 برابر مصرف کنونی در کشور هستند. طی دو سال اخیر در فصل تابستان، دوران اوج مصرف 60 هزار مگاواتی با موفقیت و بدون خاموشی پشت سرگذاشته شد درحالی که اکنون مصرف از 40 هزارمگاوات فراتر نمی‌رود به همین دلیل با صراحت و قاطعیت اعلام می‌دارد که هیچ محدودیتی در تامین برق به لحاظ ظرفیت نیروگاهی یا شبکه انتقال و توزیع در کشور وجود ندارد.
2- همانگونه که مکرر در مصاحبه‌ها و اخبار اعلام شده است، اولویت تامین گاز در فصل زمستان به بخش خانگی و مراکز حیاتی اختصاص دارد در حال حاضر بیش از 80 درصد گاز کشور در بخش خانگی و تجاری به مصرف می‌رسد. الزاما محدودیت‌هایی برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها بوجود آمده است و با وجود تلاش‌های صورت گرفته و همکاری ارزشمند مجموعه‌های شرکت ملی گاز و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، محدودیت‌هایی در بخش تولید برق ایجاد شده است.
3- ضمن درخواست برای تصحیح و عدم استفاده از کلمه «پاسکاری میان مسئولان»، به اطلاع می‌رساند، هماهنگی لازم میان مسئولان برای تامین گاز و برق کشور وجود دارد و تنها به دلیل افزایش مصرف گاز بخش خانگی و تجاری در سال جاری (عمدتا به دلیل باز نگهداشتن پنجره توسط مشترکان) محدودیت در تامین گاز نیروگاههای کشور شده است و همه دستگاه‌های خدمت‌رسان، نهایت تلاش خود را برای آسایش مردم شریف ایران به کار خواهند بست.
4- تاكنون 24 مركز استخراج رمزارز با ظرفيت بيش از 310 مگاوات نسبت به اخذ انشعاب برق مجاز از وزارت نيرو اقدام نموده‌اند كه حدود 70 درصد از آنها در حال حاضر فعال شده‌اند. مراكز استخراج رمزارز مستقر در منطقه ويژه اقتصادي رفسنجان استان كرمان، منطقه آزاد ماكو و منطقه ويژه اقتصادي پيام در زمره بزرگ‌ترين مراكز قانوني استخراج رمزارز در كشور هستند که با هماهنگی انجام شده در حال حاضر برق کل مراکز قانونی به منظور استمرار تامین برق مردم، قطع می‌باشد.
5- مراکز غیرقانونی استخراج رمزارز عمدتا به دلیل استفاده از تعرفه‌های دیگری که دارای یارانه می‌باشند غیرقانونی بوده و فعالیت آنها موجب تضییع حقوق مشترکان خواهد شد. از طرفی در برخی نقاط به دلیل مصرف زیاد برق، موجب آسیب به شبکه و حتی تجهیزات هموطنان می‌گردند. صنعت برق تمام تلاش خود را با همراهی نیروی انتظامی برای کشف و جمع‌آوری این مراکز به کار بسته است. از هموطنان عزیز نیز تقاضامندیم به دلیل اینکه مراکز غیر مجاز با برق یارانه‌ای متعلق به عموم مردم و به صورت مخفیانه استحصال رمزارز می‌کنند راهنمایی لازم برای شناسایی این مراکز را از طریق تلفن 121 به اطلاع شرکت‌های توزیع برق هر منطقه برسانند. به منظور قدردانی از توجه هموطنان به این مهم، به اطلاعات منجر به شناسایی تا مبلغ 200 میلیون ریال جایزه نقدی تعلق گرفته و قطعا مشخصات افراد شناسایی‌کننده به صورت کاملا محرمانه خواهد بود.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر