کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/11/04 17:31
مديرعامل توانير در نشست ستاد مديريت سوخت نيروگاهي:

تنها با ۲ كار ساده، تمام كمبود گاز كشور برطرف مي‌شود/ سهم گاز تحويلي به نيروگاه‌ها كاهش و سوخت مايع افزايش يافته است

مديرعامل توانير گفت: اگر تنها دماي هواي منازل و مراكز تجاري یک درجه كاهش و يك لامپ اضافي نيز خاموش شود، همه مشكل كشور در زمينه تامين سوخت گاز نيروگاه‌ها حل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولی‌زاده" در نشست ستاد مديريت سوخت نيروگاه ها، صنايع و مديريت مصرف انرژي (گاز و برق) که امروز شنبه با حضور تعدادي از نمايندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه و بودجه كشور در مركز پايش صنعت برق برگزار شد، با بيان اين كه به طوركلي 80 درصد برق از نيروگاه هاي حرارتي از طريق  مصرف گاز، 14 درصد گازوئيل و تنها 6 درصد از طريق مازوت توليد مي‌شود، خاطرنشان كرد: با اين حال در دي ماه جاري به دليل افزايش مصرف يكباره گاز در بخش‌هاي خانگي و تجاري، اين روند تغيير كرد به طوري كه هم اكنون تركيب سوخت مصرفي نيروگاه‌ها به 43 درصد گاز، 41 درصد گازوئيل و 16 درصد مازوت تغيير پيدا كرده است.
متولي زاده با بيان اين كه مجموع گاز مصرفي روزانه بخش خانگي و تجاري كشور 620 ميليون متر مكعب است، گفت: براي تامين نياز برقي كشور در نيروگاه‌هاي حرارتي روزانه به 145 ميليون متر مكعب گاز نياز داريم، اين درحالي است که به منظور تامين گاز مصرفي بخش خانگي و تجاري، در دي ماه روزانه 83 ميليون متر مكعب گاز به نيروگاه‌ها تحويل شده و باقي نياز سوخت مورد نياز از طريق گازوئيل و مازوت تامين شده است.
مديرعامل توانير با بيان اينكه اين روند نقش مشتركان خانگي و تجاري را در چرخه انرژي مصرفي كشور به خوبي نشان مي‌دهد، تاكيد كرد: اگر هر كدام از هموطنان تنها دماي هواي منزل و يا مركز تجاري را یک درجه كاهش و يك لامپ اضافي نيز خاموش كنند، همه مشكل كشور در زمينه تامين سوخت گاز نيروگاه‌ها حل خواهد شد.
متولي زاده در خصوص تعديل روشنايي معابر نيز گفت: هر لامپ 400 وات به طور ميانگين 144 كيلووات ساعت برق در ماه مصرف مي‌كند كه متناسب با هزينه برق مصرفي يك خانوار متوسط است و لازم به ذكر است كه با خاموش كردن يك لامپ روشنايي در معابر، 400 هزار تومان در هزينه كشور صرفه جويي مي‌شود.
وي در زمينه جمع آوري مراكز غيرمجاز رمز ارز نيز با اشاره به اين كه نقش مراكز رمز ارز مجاز را بايد به اندازه خود آنها در نظر گرفت، از بزرگنمايي‌هاي صورت گرفته در فضاي مجازي انتقاد كرد و گفت: هم اكنون در كشور 24 مركز استخراج رمز ارز مجاز وجود دارد كه  مصرف آنها مجموعا 310 مگاوات است كه البته در اين شرايط و با توجه به نياز كشور، با اين مراكز نيز همانند ساير مشتركان تجاري و صنعتي، برخورد و محدوديت‌ها اعمال شد كه همچنان نيز ادامه دارد.
مديرعامل توانير يادآور شد: مجموعا 1600 مركز غيرمجاز استخراج رمز ارز شناسايي شده است كه از اين طريق بيش از 90 مگاوات در مصرف برق صرفه‌جويي شد.
متولي زاده اظهار داشت: با مجموعه اقدامات صورت گرفته، 150 هزار ليتر سوخت ذخيره سازي و قابليت اطمينان شبكه افزايش يافت.

  • خبرنگار:روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر