کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/11/04 13:12
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خبر داد:

انسداد 1502 حلقه چاه غیرمجاز آب در خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: طی سال های 98 تا 99 از مجموع سه هزار و 18 حلقه چاه غیرمجاز آب در استان یک هزار و 502 حلقه چاه مسدود شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد علایی" در خصوص اقدامات انجام شده در سال‌های 98 و 99 برای پیشبرد اهداف طرح همیاران آب اظهار کرد: برقی کردن چاه‌های دیزلی، نصب کنتور در چاه‌های کشاورزی، پر کردن چاه‌های غیرمجاز، بروزرسانی کنتورهای موجود و کاهش اضافه برداشت‌ها  از جمله اقداماتی است که در دستور کار دو سال اخیر شرکت قرار گرفته است.
وی با اشاره به هدف گذاری برقی کردن 689 حلقه چاه دیزلی که 62 مورد آن تاکنون محقق شده است، افزود: همچنین از مجموع یک هزار و 326 کنتوری که هدفگذاری شده بودند تا روی چاه های کشاورزی نصب شوند 261 مورد در سال‌های 98 و 99 تحقق یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی پروژه‌های سه‌گانه «برقی کردن چاه‌های کشاورزی، نصب کنتور روی چاه‌های کشاورزی و بروزرسانی کنتورها» نقشی اساسی در تولید و افزایش دقت آمار و نیز کنترل بر برداشت آب دارند و از این جهت باید عملیاتی کردن آن‌ها مورد تاکید جدی قرار گیرد.
وی با اشاره به انسداد یک هزار و 502 حلقه چاه غیر مجاز در دو سال اخیر ادامه داد: همچنین در خصوص بروز رسانی کنتورهای موجود یک هزار و 767 کنتور بروز رسانی شدند.
علایی با بیان اینکه در سال‌های 98 و 99 به میزان دو هزار و 473 میلیون متر مکعب کاهش اضافه برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی صورت گرفته است، گفت: متوسط بارندگی سال آبی 99-1398 برابر 2.295 میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت بارش استان (210 میلی‌متر) حدود 40 درصد افزایش بارش را نشان می‌دهد، بنابراین بارش‌های کافی در 3 ماهه اول سال جاری، بخشی از نیاز آبی کشاورزی را فراهم کرده و  نیاز به آبیاری در این بازه زمانی کاهش یافته‌است.
وی با بیان اینکه این امر در کاهش اضافه برداشت‌ها نقش داشته‌ است، اضافه کرد: به‌طور کلی عملکرد این سه برنامه با هدف کنترل برداشت‌ها از آب زیرزمینی، متأسفانه بسیار کمتر از برنامه است.
  • خبرنگار:سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر