کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/11/04 12:59

سد "اخند" استان بوشهر تا پایان سال‌جاری آبگیری می‌شود

سد بتنی وزنی "اخند" در استان بوشهر با هدف مهار سیلاب‌های مخرب فصلی، منبعی جدید برای تامین آب بخشی از شهرستان عسلویه است که با پیشرفت 65 درصدی تا پایان سال‌جاری آبگیری خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "جمشید تویل" معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای بوشهر در بازدید از سد اخند در شهرستان عسلویه اظهار کرد: تغییر اقلیم در سال‌های اخیر باعث شدت گرفتن باران‌های سیلابی در بازه‌های زمانی کوتاه شده و این موضوع ضرورت سازگاری با تغییر اقلیم را دوچندان می‌کند.

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه کنترل رواناب‌های مخرب و تبدیل آن به آبی پایدار برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت از جمله اهداف طرح‌های سد سازی است، افزود: سد اخند با مهار سیلاب‌های فصلی رودخانه اخند، ضمن کاهش خسارات سیلاب، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و تامین آب شرب و کشاورزی منطقه را نیز بر عهده خواهد داشت.

وی اضافه کرد: با توجه به گستردگی سایت‌های صنعتی در شهرستان عسلویه، تکمیل سد اخند ضمن ایجاد بسترهای پدافند غیرعامل برای این تاسیسات در خصوص سیلاب، منبع جدیدی جهت تامین آب شرب و کشاورزی بخشی از شهرستان عسلویه را ایجاد خواهد کرد.

"ابراهیم اسلامی‌پور" نماینده مجری طرح سد اخند نیز اظهار کرد: عملیات اجرایی سد بتنی-وزنی اخند در سال 1397 آغاز شده و هم‌اکنون 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: تاکنون بیش از 20 هزار مترمکعب بتن‌ریزی در این پروژه انجام شده و 15 هزار مترمکعب بتن‌ریزی دیگر نیز در ادامه انجام خواهد شد.

اسلامی‌پور افزود: راه‌های دسترسی عملیات خاکبرداری و خاکریزی این سد به طور کامل اجرا شده و عملیات حفاری و تزریق نیز با پیشرفت 70 درصدی همراه است.

نماینده مجری طرح سد اخند از آمادگی کامل تیم اجرایی این پروژه از نظر تجهیزات و نیروی انسانی خبر داد و گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی بدنه سد به دلیل مشکلات تامین سیمان با کندی همراه است که با دستور مساعد استاندار و پیگیری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، این مشکل نیز در آینده نزدیک رفع خواهد شد.

وی یادآور شد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه 200 میلیارد ریال است و در صورت تامین اعتبار به موقع تا پایان امسال به مرحله آبگیری کامل رسیده و در شهریور ماه سال آینده بهره‌برداری خواهد شد.
  • خبرنگار:محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر