کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/26 13:02
گزارش ویژه؛

نمايشگاه‌ بين‌المللي صنعت آب و برق؛ چاشني پرفروغ توسعه در سال جهش توليد

صنعت آب و برق كشور در ماه‌هاي پاياني سال و در شرايطي كه همه‌گيري كرونا همه بخش‌ها را متاثر از خود كرده شاهد برگزاري همزمان دو رويداد مهم تخصصي – بين‌المللي است كه مي‌تواند چاشني ديگري البته پرفروغ‌تر از پيش براي تعالي اين صنايع و بالتبع توسعه كشور در سالي كه به عنوان سال جهش توليد از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شده، باشد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بيستمين نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت برق و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران كه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو و علا احمد الجبوری، وزیر تجارت عراق از روز سه‌شنبه با مشارکت 300 شركت داخلي و خارجي در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به ‌کار كرده، دم دوباره‌اي به موتور توسعه كشور است كه دستاوردهاي آن در شرايطي كه همچنان متاثر از تحريم‌هاي بين‌المللي و شرايط جنگ اقتصادي هستيم، مي‌تواند اقتصاد ايران را براي دستيابي به شكوفايي بيشتر در عرصه‌هاي داخلي و بين‌المللي و نيز حضور در بازارهاي مهم جهان همراهي كند.
صنعت برق كشور در دو سال اخير با كاهش پيك مصرف از 5.2 درصد به تنها يك درصد كه اين امر بي ‌شك بدون همراهي مردم در مديريت مصرف امكان‌پذير نبود، قدم ديگري برداشت تا بيش از گذشته توانمندي‌هاي اين صنعت ظهور و بروز پيدا كند.
در كنار اين، صنعت آب كشور هم كه در دولت تدبير و اميد قدم‌هاي بزرگي در توسعه آبرساني شهري و روستايي، بهره‌برداي از سدهاي بزرگ و نيز شبكه‌هاي آبياري و زهكشي و در عين حال تصفيه‌خانه‌هاي عظيم آب و فاضلاب برداشت با رفع همزمان موانع و استفاده از ظرفيت هاي كشور  با وجود شرايط تحريم‌هاي ظالمانه و نيز جنگ اقتصادي زمينه‌آينده روشني را براي اين صنعت در آستانه سال 1400 فراهم كرد.
اين دو صنعت در كنار هم و در طول نزديك به 8 سال گذشته تلاش كردند تا ريل‌گذاري مناسبي براي سال پيش رو كه نخستين سال شروع فعاليت بعدي(سيزدهم) نيز خواهد بود ايجاد كنند.
در صنعت برق ايران بیش از 95 درصد تجهیزات مورد استفاده در داخل کشور ساخته مي‌شود و همچنین در زمینه مهندسی و اجرا، توان بومی 100 درصدی دارد و در این زمینه به صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه ورود کرده است.
صنعت آب و فاضلاب كشور كه دستاورد بزرگي همچون آبرساني به ۱۲ هزار و ۴۳۷ روستا با جمعیتی بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به شبكه آب سالم و پايدار در دولت تدبير و اميد را در كارنامه كاري‌اش داد، ميزان اين بهره‌مندي را تا پايان اين دولت به  میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افزایش خواهد داد.
فراتر از اين دو، بهره‌برداري از 227 پروژه بزرگ آب، فاضلاب و برق در قالب پويش #هرهفتهالفبايران در سال گذشته با سرمايه ‌گذاري افزون بر 33 هزار ميليارد تومان و تداوم اين پويش در سال جاري با 250 پروژه با سرمايه‌گذاري 50 هزار ميليارد توماني نقطه عطف بزرگي در تعالي صنعت آب و برق كشور است.
جمع پروژه‌هایی که در قالب پویش #هرهفتهالفب_ایران تاكنون بهره‌برداری شدند به ۱۹۹ پروژه در سال ۹۹ رسید و مابقی پروژه‌ها هم طبق برنامه تا پایان سال به مدار بهره‌برداری خواهند آمد.
بيستمين نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت برق که دارای مجوز ستاد ملي مقابله با کرونا است، از 23 تا 26 دی‌ماه جاری در 8 سالن نمایشگاهی در فضایی بالغ بر 800 متر مربع شامل 12 هزار و 945 متر مربع فضاي سرپوشيده داخلي و 12 متر مربع فضاي سرپوشيده خارجي و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران در همین تاریخ و در 2 سالن نمایشگاهی در فضای دو هزار و 400 متر مربع فضاي سرپوشيده داخلي و 100 متر فضاي باز آغاز به كار كرده است.
 
در این نمایشگاه‌ها که با مجوز ستاد ملي مقابله با کرونا از ساعت 9 تا 17 هر روز داير خواهد بود، تمامی ضوابط، شرایط و تمهیدات لازم برای پيشگيري از ابتلا به کرونا پیش‌بینی شده است. بازدیدها از اين نمايشگاه فقط برای بازدیدکنندگان تخصصی و فعالان اقتصادی صنعت آب و برق بوده و برای عموم آزاد نیست. در این میان حضور نمایندگان مجلس، سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌ها فرصتی مغتنم برای توسعه میدان ارتباطی این نمایشگاه است.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در این دوره از نمایشگاه‌ها که با حضور شركت داخلي و خارجي بر پا می‌شود، 200 شرکت‌کننده در بيستمين نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت برق ايران و 100 شرکت‌کننده در شانزدهمین نمایشگاه تخصصي بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران حضور دارند و محصولات برتر، ابداعات و اختراعات جدید خود را در معرض دید فعالان این صنعت قرار می‌دهند.
در نمايشگاه تخصصی صنعت برق ایران  كالاهايي در بخش‌هاي روشنایی، گروه سیم و کابل، تابلوسازان، تجهیزات برقی، اتوماسیون و سیستم‌های ابزار دقیق، خطوط انتقال، کارفرما، مشاوران و پیمانکاران عرضه شده است.
همچنین در شانزدهمین نمایشگاه تخصصي صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران نیز كالاهايي در بخش‌هاي لوله و اتصالات پلیمری، تصفیه، فیلتراسیون و آب شیرین‌کن، لوله و اتصالات و شیرآلات، کارفرما، مشاوران، پیمانکاران، اتوماسیون و سیستم‌های ابزار دقیق، سیستم‌های اندازه‌گیری و تجهیزات آزمایشگاهی و آب و فاضلاب، تجهیزات صنعتی، لوله و اتصالات به نمايش گذاشته شده است.
برگزاري سه کارگاه آموزشی پیرامون بحث‌های روز صنعت آب، برق و همسو با اهداف برگزاری نمایشگاه در حاشيه آن از جمله نقاط قوت اين رويداد بين‌المللي است. امسال نیز طبق روال سال‌های گذشته، اطلاع رسانی و آموزش به عنوان یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه، در دستور کار آن قرار گرفته و در این چارچوب، نشست‌های خبری با حضور خبرنگاران و سه کارگاه آموزشی با عناوین "خدمات غیرحضوری و سند تحول"، "صرفه جویی در مصرف آب- چالش‌ها و راهکارها و برق" و "امید و صرفه جویی در مصرف برق" برگزار شده که به عنوان بخش‌های جنبی نمایشگاه، گامی در چارچوب افزایش سواد آب و انرژی به شمار می‌رود.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر