کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
بین الملل
1399/10/23 11:24
وزیر نیرو در همایش اقتصادی ایران و عراق:

هدف‌گذاري ما رساندن سطح مبادلات تجاري ایران و عراق تا 20 ميليارد دلار در سال است

وزير نيرو گفت:‌ هدفگذاري اصلي در سطح رهبران دو كشور ایران و عراق، رساندن سطح مبادلات تجاري به 20 ميليارد دلار در سال است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در همايش اقتصادي ايران و عراق اظهار داشت: اين مستلزم ميدان دادن وسيع به بخش‌هاي خصوصي دو كشور و باز كردن راه‌ها، برطرف كردن موانع، ‌ايجاد صندوق مشترك سرمايه‌گذاري در عرصه فعاليت‌ها و رفع موانعي است كه بر سر مسائل حمل و نقل، ‌استاندارد، مسائل گمركي، ‌تعرفه‌هاي ترجيحي و اقداماتي از اين دست وجود دارد.
وي خاطرنشان كرد: سه ماه پيش كه با تصويب دولت جمهوري اسلامي ايران، ‌مسئوليت كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور به وزارت نيرو محول شد، اولين برنامه ما اين بود كه بعد از 6 سال اجلاس كميسيون را برگزار كنيم كه اين توفيق امروز فراهم شد.
اردكانيان افزود: هدف اصلي اجلاس چهارم كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور ايجاد تسهيلات براي بخش‌هاي خصوصي در زمينه فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي است و البته زمينه‌هايي هم براي توسعه‌هاي بيشتر در همكاري‌هاي سازمان‌هاي دولتي و برنامه‌ها و پروژه‌هاي مربوط به دستگاه‌هاي دولتي وجود دارد.
وزیر نیرو گفت: اميدواريم در خلال مذاكراتي كه امروز و فردا در چهار كميته تخصصي اين اجلاس كه مربوط به خدمات فني مهندسي، امور كنسولي، مسائل پولي و بانكي و نيز تجاري است به تصميمات و توافق‌هاي مورد نياز دست پيدا كنيم.
اردكانيان اظهار داشت: كارهايی که از سوی ما مسئولان باید انجام شود سرعت‌دادن به پروژه‌هاي بين دو كشور در زمينه‌هاي مختلف انرژي، حمل و نقل، مسائل گمركي، همچنين فعاليت‌ها در عرصه‌هاي عمراني و بهداشتي است، اما مهمتر از آن اين كه بايد در سازمان‌هاي دولتي دقت كنيم تا ضوابط، مقررات، بروكراسي و نگاه‌هاي بخشي در سازمان‌ها مانع و مشكل براي بخش‌هاي خصوصي دو كشور فراهم نكند.
وزير نيرو گفت: اميدوارم اين اجلاس بويژه همايش اقتصادي ايران و عراق كه همايش گفت و گوهاي دو جانبه بخش‌هاي خصوصي دو كشور است فرصت خوبي باشد كه بتوانيم در پايان دو روز، گزارش دلگرم كننده‌اي را به دو ملت ايران و عراق در جهت توسعه روابط اقتصادي كه زمينه‌ساز افزايش آسايش و امنيت خاطر دو ملت است، عرضه كنيم.
در پایان این همایش رضا اردکانیان وزیر نیرو به همراه وزیر تجارت عراق از نمایشگاه جانبی کالاهای اقتصادی ایران و عراق در محل ورودی ساختمان ستادی وزارت نیرو بازدید کردند.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر