کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/22 09:30
در دهه فجر امسال؛

تصفیه خانه آب شرب ملایر به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه تصفیه‌‎خانه آب و طرح آبرسانی شهر ملایر دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: قرار است بخش زیادی از آب مورد نیاز این شهر از طریق سد کلان تامین شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "منصور ستوده" با بیان اینکه اکنون آبرسانی به ملایر با ۲۷ حلقه چاه انجام می‌شود، اظهار داشت: برای افق ۱۴۱۵ و برای جمعیت حدود ۳۳۰ هزار نفری ملایر، نیاز آبی ۳۰ میلیون متر مکعب پیش‌بینی و قرار شد ۱۲ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی از طریق سد کلان و خط آبرسانی تامین شود.
وی اظهار داشت: سد کلان ملایر با مساحت حوضه آبریز ۳۸۴ کیلومتر مربع و طول دریاچه ۴۹۰ متر با حجم مخزن ۴۵ میلیون متر مکعب ساخته شد است.
مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه هم اینک بیش از ۴۱ میلیون متر مکعب آب پشت این سد قرار دارد، اضافه کرد: ۷۵۸ میلیارد ریال برای ساخت و تکمیل این سد هزینه شده و قرار است ۲۲ میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.
ستوده ادامه داد: این ۲۲ میلیون متر مکعب شامل ۱۲ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی مورد نیاز شهر ملایر و روستاهای مسیر، نیم میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شهرک صنعتی سهند، چهار میلیون متر مکعب حقابه کشاورزی پایین دست و ۵.۵ میلیون متر مکعب حقابه محیط زیست است.
وی گفت: تصفیه‌خانه آب شرب در پایین دست سد کلان ملایر با ظرفیت ۵۰۰ لیتر در ثانیه ساخته شده است که به طور متوسط ۳۸۰ لیتر در ثانیه را هم اینک می‌تواند برای شهر ملایر تصفیه و تامین کند.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: حدود ۲۶۵ لیتر از ۳۸۰ لیتر در ثانیه برای مخزن پیش‌بینی شده که ۸۰ درصد آب آشامیدنی مورد نیاز شهر ملایر را تامین می‌کند و ۱۱۵ لیتر آن نیز برای مخزن «پیر ویلان» است.
ستوده اظهار کرد: ساخت تصفیه‌خانه آب ملایر با قیمت اولیه ۴۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی و به روش BOT در دستور کار قرار گرفت، اما این طرح با هزینه کرد ۲ هزار میلیارد ریال و با ۹۵ درصد پیشرفت اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: شهریور امسال تیمی از دفتر نظارت و بهره برداری آب و فاضلاب کشور از تصفیه خانه ملایر بازدید کرد تا مقدمات بهره برداری تجاری از این طرح تهیه شود.
مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای استان همدان اضافه کرد: همچنین 30 آذر امسال در جلسه‌ای با حضور سرمایه‌گذار مقرر شد با همکاری شرکت آبفا و سرمایه‌گذار، آزمایش کیفی تصفیه‌خانه آب صورت گیرد تا در صورت مطلوب بودن کیفیت آب، تصفیه‌خانه وارد مدار بهره‌برداری شود.
ستوده اظهار داشت: ۱۲ میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز شهر با اجرای ۳۸ کیلومتر خط آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر منتقل می شود که تاکنون با اعتبار ۵۷۳ میلیارد ریال ۳۷ کیلومتر از این طرح اجرا شده است.
وی افزود: تست بهره برداری، کنترل نشت و ضد عفونی با کُلر طرح خط آبرسانی آب به ملایر در حال اجراست و برای یک کیلومتر باقی مانده از این طرح در داخل شهر نیز پیمانکاران ساخت شیرآلات، اتصالات و اجرا از طریق مناقصه انتخاب شدند.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان گفت: برق‌رسانی به طول ۲۶ کیلومتر با ۷۰ درصد پیشرفت در حال اجراست و با توجه به ناپایداری برق 8 کیلومتر از مسیر از دو راهی مرویل تا بهشت هاجر مقرر شد شرکت برق نسبت به ۲ مداره کردن آنها با قراردادی حدود 61 میلیارد ریال اقدام کند.
ستوده مجموع اعتبارات هزینه شده سامانه آب شرب ملایر شامل سد کلان با ۱۰۰ درصد پیشرفت ۷۵۸ میلیارد ریال، خط آبرسانی با بیش از ۹۰ درصد ۵۷۳ میلیارد ریال و تصفیه‌خانه آب شرب با ۹۵ درصد پیشرفت را حدود ۲ هزار میلیارد ریال عنوان کرد.
وی گفت: جهت تکمیل این سامانه شامل خط آبرسانی، برق‌رسانی با توجه به تعهدات انجام شده و کارهای باقیمانده اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال مورد نیاز است که تاکنون 150 میلیارد ریال آن در موافقتنامه قانون بودجه سال 99 تامین شده است.
  • خبرنگار:همایون گل‌محمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر