کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/10/22 13:07
با همکاری پژوهشگاه نیرو؛

کارخانه نوآوری فناوری‌های نوری و کوانتوم در صنعت برق و انرژی راه‌اندازی می‎شود

محقق پژوهشگاه نیرو از راه‌اندازی کارخانه فناوری‌های نوری و کوانتوم در صنعت برق و انرژی خبر داد و گفت: برای رفع چالش‎های کلیدی صنعت برق و انرژی، اتکا به نوآوری، ایجاد زیرساخت‎های لازم در حوزه فناوری اپتیک، فوتونیک و کوانتوم و توسعه کسب و کارهای فناورانه در این حوزه، این کارخانه راه‌اندازی می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ندا یاوری" با اشاره به توافق‎نامه مذکور، آینده‎پژوهی و تدوین نقشه‎ راه توسعه کاربست فناوری‎های اپتیک، فوتونیک، فیبر نوری و کوانتوم در صنعت برق و انرژی را از جمله اهداف این همکاری دانست.   
وی اضافه کرد: با توجه به اهميت پژوهش و فناوري در توسعه صنعت برق و انرژی و لزوم ارتقا و تقويت توسعه پژوهش و فناوري در برنامه‌هاي جامع وزارت نيرو و ايجاد هماهنگي و نظام‌مندي لازم در امور سياستگذاري، مديريت و اجراي پژوهش و فناوري در وزارت نيرو، «نظامنامه مديريت و راهبري پژوهش و فناوري وزارت نيرو» به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد بالادستی این وزارتخانه ابلاغ شده است.
معاون گروه پژوهشی الکترونیک و ابزار دقیق پژوهشگاه نیرو خاطرنشان کرد: بر اساس اين نظام‌نامه، پژوهشگاه نيرو به عنوان یکی از مراكز پژوهشي وزارت نيرو هم در سطح اول «مديريت پژوهش» و هم در سطح دوم «مجريان پروژه‌هاي پژوهش و فناوري» قرار داشته و براساس این جایگاه‌ها، مأموریت‌های متناظر به پژوهشگاه نیرو ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: بخشی از این مأموریت‌ها، شامل انجام مطالعات آینده، جریان‌سازی ایده‌های پژوهشی در سطح کشور، توسعه شبکه متخصصان و مدیریت و رسوب دانش‌های ایجاد شده در صنعت برق و انرژی است که در ساختار سازمانی پژوهشگاه نیرو، مدیریت و برنامه‌ریزی در جهت ایفای این ماموریت‌های کلان به «گروه‌های پژوهشی» پژوهشگاه نیرو سپرده شده است.
یاوری یادآور شد: به منظور تمركز بر فعاليت‎هاي آينده‎نگر در حوزه‎هاي دانشي مبتني بر برنامه با هدف برقراري جريان پژوهشي متناسب با نيازهاي صنعت برق و انرژي كشور و ايجاد پويايي در پژوهشگران به منظور تمركز بر فعاليت‎هاي هدفمند، پرهيز از پراكنده‎كاري و ايجاد هم‎افزايي در میان پژوهشگران در موضوعات تخصصي، در ذیل هر یک از گروه‌های پژوهشی پژوهشگاه نیرو، چند «محور پژوهشی» ايجاد شده است که گام نخست در انجام پژوهش‎هاي هدفمند و برنامه‎محور است.
محقق پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: یکی از این محورهای پژوهشی، محور اپتیک، فوتونیک و فایبر اپتیک است که راه‌اندازی کارخانه نوآوری فناوری‎های نوری و کوانتوم در صنعت برق و انرژی، از اقداماتی است که در این محور پژوهشی انجام می‌پذیرد.
وی افزود: شرکت نورا تار هوشمند، شرکتی دانش‎بنیان با سابقه فعالیت در حوزه سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک و کوانتوم است. این شرکت با هدف برطرف کردن نیازهای مختلف نوری منجمله ابزار دقیق نوری صنعت برق و انرژی، علاقمند به فراهم کردن زیرساخت توسعه فناوری اپتیک، فوتونیک و کوانتوم از طریق ایجاد کارخانه نوآوری در گام نخست و نهایتاً ایجاد پارک فناوری در این حوزه است.
این گزارش می‌افزاید، توافق‎نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و شرکت نورا تار هوشمند برای راه‌‎اندازی این کارخانه در آبان‌ماه سال‌جاری منعقد شد.
  • خبرنگار:خدیجه محمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر