کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1399/10/22 08:23
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان:

بیش از نیمی از سد سفید رود گیلان آبگیری شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به آبگیری بیش از نیمی از سد سفید رود گفت: در حال حاضر 622 میلیون متر مکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "وحید خرّمی" اظهار داشت: در صورت مناسب ماندن شرایط آب و هوایی، از اسفند ماه برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی فصل بهار، رها سازی آب سد سفیدرود را انجام خواهیم داد.

وی، دبی ورودی کنونی به سد سفیدرود را ۵۸ متر مکعب برثانیه و خروجی آن را پنج متر مکعب بر ثانیه عنوان و اضافه کرد: این میزان دبی ورودی و خروجی با سال گذشته تغییرات چندانی ندارد.

وی در ادامه با اشاره به لایروبی انهار برای آمادگی فصل زراعی پیش‌رو اظهار کرد: هر ساله برای بهتر رساندن آب به کشاورزان، لایروبی انهار را در برنامه داریم که امسال نیز به طور یقین این کار انجام خواهد شد، اما این اقدام بیشتر در روزهای نزدیک فصل کشاورزی انجام می‌شود که بیشترین اثر را داشته باشد که در همین راستا لایروبی ۵۰۰ کیلومتر از انهار در استان برنامه‌ریزی شده است.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به وجود ۴۰۰ ایستگاه پمپاژ در استان گفت: راه‌اندازی و تجهیز حدود ۳۰۰ حلقه چاه در برنامه سال زراعی پیش‌رو از دیگر برنامه‌های این شرکت است تا سال کشاورزی را بدون دغدغه پشت سر بگذرانیم.

 سد سفیدرود بزرگترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود تامین می‌شود.
این سد مخزنی روی رودخانه سفیدرود و در پایین‌دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

  • خبرنگار:مسعود اولیایی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر